Baktériumok, Vírusok, Gombák ellen
Nyomtatás

Bélférgek – Szégyenérzet helyett cselekedjünk!

Martincsevicsné Jenei Gizella
Találatok: 1316

A bélférgesség kapcsán sokaknak a szégyenérzet jut eszébe. A cikkben megmutatom, hogy a szégyenérzet helyett mit tehetünk a gyógyulásért!

Senki nem beszél szívesen arról, hogy bélférgektől szenved. Sokan szégyellik magukat, és a tünetek alapján sejtik, hogy ez lehet a baj, mégis félnek orvoshoz fordulni. Pedig a gyógyuláshoz elengedhetetlen, hogy a kezelés minél előbb elkezdődjön. 

Milyen tünetek jelzik a bélférgességet?

A bélférgesség leggyakoribb tünetei közé sorolhatjuk:

Mi okozhat bélférgességet?

Általánosságban elterjedt, hogy a bélférgességet a nem megfelelő személyes higiénia okozza. Nos, valóban növeli a kockázatot, de önmagában nem csak ezt tehetjük felelőssé érte.

A bélférgességet ugyanis okozhatja még:

A szennyezett anyag szájba kerülésével a bélférgek is a szervezetbe kerülnek, majd szaporodni és növekedni kezdenek. A fenti tünetek jelentkezését akkor tapasztalhatjuk, ha a bélférgek már nagyobb mennyiségben vannak jelen a bélrendszerben.

A gyerekek és az idősek különösen fogékonyak erre a betegségre. A gyerekek esetében külön kockázatot jelent a homokozó, ezért mindig figyeljünk oda arra, hogy használat után takarjuk le, így távol tudjuk tartani az esetlegesen fertőző állatokat. Idősek esetében pedig a legyengült immunrendszer az oka a nagyobb mértékű fogékonyságnak.

A bélférgesség megállapításához az orvos székletmintát kér, amelyet megvizsgálnak. Szükség esetén vérvizsgálatra is sor kerülhet, amely során megnézik, hogy jelen vannak-e azok az antitestek, amelyeket a szervezet akkor termel, amikor parazitával fertőzött.

A bélférgesség kezelési módjai

Bizonyos típusú bélférgesség, mint például amit a galandférgek okoznak, önmaguktól is elmúlhatnak ha erős az immunrendszerünk, egészséges életmódot folytatunk és egészségesen táplálkozunk.

Más esetekben mindig az orvos határozza meg a kezelés menetét. Ezért is fontos, hogy ha az alábbiakban felsorolt tünetek közül bármelyiket észleljük magunkon, akkor keressük fel háziorvosunkat:

A kezelés általában szájon át szedhető gyógyszerek formájában történik, természetesen figyelembe véve azt, hogy milyen típusú bélféreg támadta meg a szervezetünket. A tünetek általában néhány hét után javulnak, a kezelés végeztével az orvosunk újabb székletmintát kérhet, hogy ellenőrizze a kezelés sikerességét.
Mivel a bélférgesség növelheti a vérszegénység és a bélelzáródások kockázatát, ezért fontos, hogy a tünetek észlelése után minél előbb keressük fel háziorvosunkat.

Mit tehetünk a bélférgesség megelőzése érdekében?

Az első dolog az alapos kézmosás technikájának megtanulása. Ez kiemelten fontos a gyerekek esetében, hiszen ők rendkívül fogékonyak lehetnek a bélférgességre. A kézmosás nem csak a mosdó használata előtt és után legyen a rutin része, hanem az ételek elkészítése és az ételek elfogyasztása előtt és után is.

Ezen felül pedig fordítsunk nagy figyelmet az élelmiszerbiztonságra, azaz:

Ha külföldre készülünk, akkor is figyeljünk az élelmiszerbiztonságra. Idegen országban fogyasszunk palackozott vizet, illetve minden zöldségek és gyümölcsöt alaposan tisztítsunk meg.

A bélférgesség megelőzését már a népi gyógyászat is említi. A tökmagolajat például előszeretettel alkalmazták erre a célra. Ezen felül, ha úgy érezzük, hogy szükség van a bélrendszerünk megtisztítására, akkor a Colonum béltisztító étrend-kiegészítő több szinten jelent természetes megoldást a sérült emésztőrendszer számára, mert többek között segít eltávolítani a bélfalon megtapadt kórokozókat.


Forrás:
https://www.healthline.com/health/intestinal-worms
https://www.healthline.com/health/hiv-aids
http://www.who.int/water_sanitation_health/diseases-risks/diseases/ascariasis/en/
https://www.healthline.com/health/digestive-health/dysentery

 

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.