Tippek, tanácsok a napégés otthoni kezeléséhez

Néha a gondos odafigyelés ellenére is leégünk. A cikkben összegyűjtöttem azokat az otthoni praktikákat, amelyekkel enyhíthetünk a kínzó tüneteken.

Ragyogó napsütés, nyár, nyaralás, strandolás, szabadság. A borongós hónapok után örömmel vetjük bele magunkat a napfürdőzésbe, azonban néha az alapos felkészülés ellenére is előfordul, hogy leég a bőrünk. A következőkben olyan tippeket gyűjtöttem össze, amelyek segíthetnek enyhíteni az ilyenkor jellemző tüneteket, vagyis az égő érzést, a viszketést és a bőr hámlását.

Hideg vizes borogatás

Talán nem meglepő az első tipp, hiszen a forró, égő bőrünk leginkább a hűvös dolgoknak örül. A gyulladást is csökkenthetjük azzal, hogy az érintett bőrfelületet megpróbáljuk hűteni. Nagyon fontos, hogy soha ne tegyünk a leégett bőrre közvetlenül jeget, mert ezzel nagyobb kárt okozhatunk mint gondolnánk. Ehelyett csavarjuk egy pamut ruhába a jégkockákat és úgy tegyük a bőrünkre. A jeges borogatást alkalmazhatjuk naponta többször, a köztes időkben pedig egy legyező segítségével hűtsük az érintett felületet.

Zabpelyhes, szódabikarbónás fürdő

A zabpehely és a szódabikarbóna segíthet csökkenteni az irritációt és megőrizni a bőr természetes nedvességtartalmát, ezért napégés esetén érdemes kipróbálni. Ne egyszerre alkalmazzuk őket, hanem felváltva. 2-3 teáskanálnyi szódabikarbónát tegyünk egy kád kellemesen langyos vizébe, és 20-25 percig merüljünk el benne. Ha a zabpelyhet választjuk, akkor pedig egy csészényi apró szemű zabpelyhet öntsünk egy kád vízbe, várjuk meg amíg elázik, és utána vegyünk egy kellemes fürdőt.

A fürdő után ne dörzsöljük a bőrünket, helyette inkább óvatosan, enyhe nyomó mozdulatokkal itassuk fel a felesleges vizet.


Aloe vera

Az aloe verát már régóta használják a népi gyógyászatban. Napégés esetén elegendő csupán letörni egy levelet, és a belsejében található géles anyagot az égett bőrfelületre kenni. Azonnali, nyugtató hatása sokat segíthet a kezdeti kellemetlen tünetek mérséklésében.

Az aloe vera italt szintén érdemes a mindennapjaink részévé tenni. Napégés esetén segíthet a bőr regenerálódásában, de ezen felül számos pozitív egészségügyi hatása is van.

Kamilla tea

A kamilla tea nyugtató hatását is régóta ismerik az emberek. Fogyasztható belsőleg, illetve használható külsőleg is. Külső borogatáshoz forraljuk fel a vizet, tegyük bele a kamillavirágokat és hagyjuk ázni 15 percig. Szűrjük le, majd ha kihűlt, akkor mártsunk bele egy kis darab pamutanyagot és helyezzük az érintett bőrfelületre. Fontos, hogy ha tudomásunk van kamilla virág allergiáról, akkor ezt a fajta borogatást ne használjuk.

Laza, szellős ruházat viselése

Ha már megtörtént a baj, akkor a gyógyulásig óvakodjunk a közvetlen napfénytől. Viseljünk hosszú ujjú, de laza, szellős ruházatot, hogy óvjuk a bőrünket. Fontos, hogy a ruha ne tapadjon a bőrre, mert akkor a bőr nem tud szellőzni és gyógyulni. A legjobb, ha pamut vagy bambusz alapanyagú ruhát választunk, mert ezek természetesek, és biztosan nem irritálják a bőrt.

Sok folyadék fogyasztása

Nem lehet eleget hangsúlyozni a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásának fontosságát. Nem csak a nyári melegben, hanem minden nap oda kell figyelni arra, hogy szervezetünk megfelelően hidratált legyen. Különösen fontos ez napégés esetén.

Hidratálás, hidratálás, hidratálás

Ne csak belsőleg hidratáljunk, hanem külsőleg is. A napégés után úgy tudjuk minimalizálni a hámlás kockázatát, ha megfelelő hidratálókrémmel folyamatosan ápoljuk. Válasszunk természetes összetevőkből álló készítményeket, kerüljük az illatanyagokat, illetve más kémiai anyagokat tartalmazó bőrápolókat, mert ezek csak tovább terhelik az amúgy is szenvedő bőrt.

Mit ne tegyünk?

Van néhány olyan általános vélemény, amely szerint a napégésre a legjobb az ecet, az alkohol vagy esetleg a citromlé. Lehet, hogy néhány percig enyhülést okoznak, de hosszú távon akár fokozhatják is a fájdalmat, mert maró, szárító hatással rendelkeznek.

Napégés esetén kerüljük a szalicilsavat tartalmazó készítmények, valamint a durva anyagú fürdőszivacs használatát zuhanyzás közben. A fürdés utáni bőrápoláshoz pedig ne használjunk olyan krémeket vagy bőrápolókat, amelyek vazelint vagy ásványi olajat tartalmaznak, mert ezek egyfajta szigetelőanyagként működnek, elzárják a levegőt sérült bőrfelülettől, így késleltetik a gyógyulás folyamatát.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/sunburn 
http://www.skincancer.org/prevention/sunburn/five-ways-to-treat-a-sunburn 
http://news.health.ufl.edu/2012/19791/multimedia/health-in-a-heartbeat/soothing-sunburn/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute