Ajánlott és kerülendő ételek IBS esetén

Az IBS, vagyis irritábilis bél szindróma nem ritka betegség a felnőtt lakosság körében. Milyen ételeket fogyasszunk, illetve kerüljünk érintettség esetén?

Az irritábilis bél szindróma ma már nagyon sok felnőtt embert érint. Általában a 20-30 éves korban jelentkezik először, és a megfigyelések szerint a nők körében gyakrabban alakul ki. Az IBS tulajdonképpen az emésztőrendszer funkciózavara, mely során a bélfal meggyengül és olyan vegyületeket ereszt át, amelyek gyulladásokat és különböző egészségügyi problémákat okoznak.

Kutatók szerint a kiváltó okok között első helyen szerepel a C-vitamin hiánya. A C-vitamin kontrollálja a kollagén képződését a szervezetben, amely jelentős építőköve a testünknek. Ha drasztikusan lecsökken a kollagén szintje, akkor a bélfal is meggyengül.

A bélfalakon keresztül szívódnak fel a tápanyagok a nyirokrendszerbe. Ha a bélfal meggyengül, akkor a szerkezete kitágul és emésztetlen fehérje kerül be a bélrendszerből a nyirokrendszerbe. Az immunrendszerünk ezt nem tolerálja, ezért elkezd antitesteket termelni az emésztetlen fehérjék elpusztításához. 

Az így kialakult áteresztő bél szindróma következményei lehetnek az ízületi gyulladások, az autoimmun betegségek, illetve az asztma.

Jogosan merül fel bennünk a kérdés, hogy hogyan alakulhat ki a mai modern világban C-vitamin-hiány?

Sajnos a kereskedelemben kapható C-vitamin étrend-kiegészítők nagy része szintetikus C-vitamint tartalmaz, többnyire aszkorbinsavat. Az aszkorbinsav azonban a C-vitaminnak csak egy része, és önmagában minimális pozitív hatása van a szervezetünkre. Ehelyett azonban teljes C-vitaminra lenne szükségünk, amit zöldségek és gyümölcsök formájában tudunk megfelelően pótolni, mert bennük eredeti, a természet által megalkotott formában van jelen a C-vitamin. Válasszuk a brokkolit, a káposztát, a kelbimbót, a petrezselymet, a hagymát és a paprikát, gyümölcsök közül pedig a ribizlit, a kivit, a narancsot, a grépfruitot, valamint a homoktövist. Ha nem jutunk hozzá ilyen gyümölcsökhöz, akkor választhatjuk a gyümölcslét is, amely kényelmesen és biztonságosan segít pótolni a hiányzó C-vitamint a szervezetünk számára.

Fogyasztandó ételek

Húsleves

Rengeteg kollagént tartalmaz. Készítsünk húslevest két-három fajta húsból, sok zöldséggel úgy, hogy lassú lángon, 10-15 órán keresztül főzzük. Ha kész, akkor hűtsük le, és fogyasszunk belőle naponta 3-4 alkalommal. Fontos, hogy az elkészült húslevest tartsuk hűtőszekrényben, és a csak annyit melegítsünk fel, amennyit egy alkalommal elfogyasztunk. 

Probiotikus anyagokat tartalmazó ételek

Ide tartozik a joghurt, a kefir, valamint a legeltetett kecskék tejéből készült készítmények, a kovászos uborka, a savanyú káposzta, valamint érdemes jó minőségű probiotikus készítményeket szedni. Ha úgy érezzük, hogy nem tudunk megfelelő mennyiséget elfogyasztani ezekből az ételekből, akkor étrend-kiegészítővel pótolhatjuk a probiotikumokat. A A Bioglan Biotic Balance probiotikum egy étrend-kiegészítő kapszula, amely 4 fajta baktérium törzsből és 20 milliárd hasznos baktérium tartalmaz. Kényelmes és biztonságos segítség a bélflóra állapotának regenerálásához.

Bogyós gyümölcsök

A bogyós gyümölcsökben megtalálható a kvercetin, ami egy nagyon értékes flavonoid. Súlyosabb esetben érdemes kvercetin tartalmú étrend-kiegészítőket szedni. A nyers virágpor is tartalmaz kvercetint, ezért érdemes minden nap fogyasztani. Akár naponta 2 alkalommal is ehetünk belőle önmagában vagy mézzel elkeverve.

Mindezeken felül, ha irritábilis bél szindrómában szenvedünk, akkor tegyük a mindennapi étkezésünk részévé a kókuszolajat, a csíráztatott magvakat és a magas Omega-3 tartalmú ételeket, mint például a halak és a hidegen sajtolt növényi olajok. 


Kerülendő ételek

Nehezen emészthető rostok

A legtöbb zöldség és gyümölcs egyenlő arányban tartalmazza az oldódó és oldhatatlan rostokat, azonban van néhány kivétel. Az IBS során egyénenként eltérő lehet a rosttűrés mértéke, ezért előfordulhat, hogy egyes élelmiszerek valakinél problémát okoznak, míg másoknál éppen ellenkezőleg hatnak. Jó megoldás és hatékony segítség lehet egy táplálkozási napló vezetése, melybe érdemes felírni, hogy melyik napon milyen ételeket fogyasztottunk, és hogy éreztük magunkat. Egy rövid idő után ebből egyértelműen látszódni fog, hogy számunkra milyen rosttartalmú ételek okoznak panaszt.

Glutén

A glutén a gabonákban megtalálható fehérje, ami problémát okozhat irritábilis bél szindróma esetén. Itt is megfigyelték, hogy az emberek nem egyformán reagálnak a gluténre. Az IBS-ben szenvedőknek ezért azt javasolják, hogy egy ideig tartsanak gluténmentes diétát, hogy megfigyeljék a hatását. Ha enyhülnek a panaszok, akkor érdemes kitartani a diéta mellett. Nem kell elkeseredni, mert gluténmentes gabonák közül is van választék, ide tartozik például a quinoa, a zab, a hajdina, a mandulaliszt és a kókuszliszt.

Tejtermékek

A tejtermékek több okból is problémát okozhatnak. A magas zsírtartalom hasmenést okozhat, ezen felül pedig súlyosbíthatja a tüneteket. Ha úgy érezzük, hogy a tejtermékek elfogyasztása után a panaszaink erősödnek, akkor válasszunk alternatív megoldást, például térjünk át a növényi tejre. Ebben az esetben azonban figyelni kell a kalciumban gazdag ételek fogyasztására, hogy elkerüljük a hiányállapot kialakulását. Fogyasszunk zöld színű zöldségeket, dióféléket, halat és olajos magvakat.

Bő olajban sült ételek

Az ételek elkészítési módja megváltoztathatja az ételek kémiai összetételét, emiatt nehezebben emészthetők lesznek, és extra megterhelést jelentenek az emésztőrendszer számára. A bő olaj helyett válasszunk más sütési módszereket, például használjunk sütőpapírt, amelyre kis mennyiségű olajat viszünk fel, például egy olajspray segítségével.

Koffein tartalmú italok

Sokan úgy tartják, hogy a reggeli kávé segíti a kiegyensúlyozott emésztést. A kávé valóban serkentőleg hathat a belekre, de az arra érzékenyeknél akár hasmenést is okozhat. A koffeint tartalmazó kávé, üdítő és energiaital irritábilis bél szindrómában szenvedőknél súlyos problémákat okozhat.

Feldolgozott ételek

A feldolgozott ételek általában túl sok hozzáadott sót, cukrot, zsírt és egyéb adalékanyagot tartalmaznak, amelyek hozzájárulhatnak a kellemetlen tünetek erősödéséhez. Helyettük válasszunk friss élelmiszereket, illetve próbáljunk meg otthon felvágottat, májkrémet készíteni.

Édesítőszereket tartalmazó ételek

Az, hogy egy ételre rá van írva, hogy cukormentes, még nem biztos, hogy egészséges is. Különösen oda kell figyelni azoknak, akik irritábilis bél szindrómában szenvednek. Szakemberek szerint ugyanis a mesterséges édesítőszerek negatív hatása megmutatkozhat fokozott gázképződésben, hasmenésben és egyéb emésztőrendszeri panaszban, ezért az érintettek számára érdemes elkerülni ezeket.

Alkohol

Az alkoholos italokat gyakran említik első helyen a kiváltó okok között. Oka, hogy az alkohol jelentős mértékben roncsolja a beleket, valamint kiszáradáshoz is vezethet, ami szintén káros hatással van az emésztőrendszerre. A sör például glutént tartalmaz, ami az IBS-ben szenvedők számára amúgy is veszélyes lehet, a borok és a röviditalok pedig magas cukortartalmuk miatt kerülendők.

Forrás:
https://www.youtube.com/watch?v=0XpT8VBNOO0&t=26s
https://www.healthline.com/health/digestive-health/foods-to-avoid-with-ibs
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5508768/
https://www.healthline.com/nutrition/artificial-sweeteners-good-or-bad
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/processed-foods-to-avoid

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute