Mit tegyünk hasmenés esetén?

Hasmenésről akkor beszélhetünk, ha a széklet nagyon lazává, gyakorivá és/vagy vizessé válik. Mutatjuk, hogy mit tudunk otthon tenni azért, hogy jobban legyünk!

Ha akut, vagyis rövid ideig tartó hasmenésről van szó, akkor a szakemberek általában nem javasolják a hasmenés elleni gyógyszerek alkalmazását, ugyanis a hasmenés nem más, mint a test természetes reakciója a bélrendszerben lévő toxinok és vírusok eltávolítására, és ha megakadályozzuk ezt a folyamatot, akkor hátráltatjuk a méreganyagok vagy kórokozók kiürülését is. Ehelyett tartsuk be az alábbi jótanácsokat, és figyeljünk arra, hogy elkerüljük az esetleges szövődményeket.

1. Fogyasszunk nyugtató és könnyen emészthető ételeket!

Hasmenés esetén az elsődleges szempont, hogy ne együnk egyszerre túl nagy adagokat, hiszen minél több ételt fogyasztunk, annál többet kell dolgoznia az emésztőrendszerünknek. Az esetek nagy részében nem is igazán vagyunk éhesek, de ez így van jól, ugyanis a szervezet így próbálja meg tehermentesíteni önmagát.

A mennyiség helyett figyeljünk a minőségre. Együnk kisebb adagokat, válasszunk egyszerű, könnyen emészthető ételeket, mint például a reszelt alma, a banán vagy a rizs. Ezek nem terhelik meg a gyomrot, de mégis energiával látnak el bennünket.

Ha tudunk, akkor fogyasszunk minden nap egy kevés lenmagolajat, mert ez segíthet az erős hasmenés mérséklésében.

Részesítsük előnybe a friss zöldségeket, gyümölcsöket, mert ezek segítenek pótolni a szervezet számára az elveszett vizet, rostot és elektrolitot. A legjobb, ha turmixot készítünk belőlük. A zöldségeket nyugodtan meg is párolhatjuk, és akár így is hozzáadhatjuk a turmixhoz. Ha szeretjük, akkor tehetünk hozzá egy kis gyömbért is, hiszen a gyömbér megnyugtatja a gyomrot, így segíthet a görcsös fájdalom enyhítésében.

Akut hasmenés esetén kerüljük a feldolgozott húskészítményeket és a feldolgozott tejtermékeket, valamint minden olyan alapanyagot, amely allergizálhat (diófélék, glutén, kagyló). Próbáljuk meg minimalizálni a feldolgozott zsír és olajfogyasztást, mert ezek irritálhatják a gyomrot és súlyosbíthatják a hasmenés mértékét. Kerüljük a gyorséttermi és feldolgozott élelmiszereket, a finomított cukrot és a mesterséges édesítőszereket, valamint a koffein- és alkoholtartalmú italokat és ételeket.

2.Figyeljünk oda a folyadékpótlásra!

Hasmenés esetén az egyik legfontosabb dolog, hogy az elvesztett folyadékot pótoljuk, ugyanis erős hasmenés esetén könnyen kiszáradhatunk. A kiszáradás jele lehet a hasmenés mellett a szédülés és a gyengeség is. Soha ne egyszerre igyunk nagy adagokat, mert azzal megterheljük az emésztőrendszerünket, ehelyett inkább folyamatosan, kortyolgatva pótoljuk az elvesztett folyadékot. Kerüljük a szénsavas, cukros vagy édesítőszeres italokat, helyett fogyasszunk vizet, csontlevest vagy gyógyteát. A gyógynövények között számos olyan van, ami kifejezetten jótékony hatású hasmenés esetén, mint például a gyömbér, a borsmenta, az édeskömény vagy a gránátalma.

Hasmenés esetén nehéz megítélni, hogy elegendő folyadékot fogyasztottunk-e. Figyeljünk a testünk jelzéseire, a vizelet színére és a közérzetünkre. Ha a vizelet sötétebb színű, akkor valószínűleg kevés a folyadék, illetve ugyanez igaz akkor is, ha szédülést és gyengeséget tapasztalunk.  


3.Pihenjünk!

Hasmenés esetén fontos a pihenés. Kerüljük a megterhelő mozgást, fizikai aktivitást, helyette inkább pihenjünk. Ha úgy érezzük, hogy nincs erőnk felkelni, akkor se ijedjünk meg, hanem adjunk magunknak egy-két napot, hogy a szervezetünk regenerálódni tudjon. Koncentráljunk a gyógyulásra, kerüljük a stresszt és próbáljunk sokat aludni. 

 

4.Támogassuk szervezetünket étrend-kiegészítőkkel!

Bizonyos étrendkiegészítők javíthatják a bélrendszer és az emésztőrendszer egészségi állapotát, lehetővé teszik az elfogyasztott ételek és tápanyagok könnyebb feldolgozását, és megnyugtatják a gyomrot.

Hasmenés esetén próbáljuk ki a következőket:

  • probiotikumok: segítenek a fertőzés elleni küzdelemben és bélflóra egyensúlyának helyreállításában
  • emésztő enzimek: segítik a tápanyagok hatékonyabb felszívódását és a felépülést
  • glutamin por: glutamin egy aminosav, amely segít regenerálni az emésztőrendszert, különösen fontos a krónikus hasmenésben szenvedők számára
  • aloe vera ital: könnyen emészthető, segít gyógyítani az irritált emésztőrendszert
  • Colonum étrend-kiegészítő kapszula: útifűmaghéjat, élelmi rostokat és gyógynövénykivonatokat tartalmaz, amelyek segítik a hasmenés rövid távú kezelését, illetve a vékony és a vastagbél regenerálódását
  • manuka méz: belsőleg fogyasztva jótékony hatású az emésztőrendszer számára

5.Használjunk illóolajokat!

Az illóolajok, vagy más néven esszenciális olajok manapság egyre népszerűbbek, és egyre több területen ismerhetjük meg jótékony hatásukat. A hasmenéssel kapcsolatban a bormenta illóolajat hívhatjuk segítségül. Az elmúlt években több tanulmány is készült, amely a borsmenta illóolajjal foglalkozott, amelyek során megállapították, hogy a borsmenta illóolaj csökkentheti a bélgyulladást és megnyugtathatja az emésztőrendszert, csökkentve a laza székletet.

Akut esetben a hasmenés néhány napon belül elmúlik. Próbáljuk figyelemben venni az előzőekben leírtakat, pihenjünk sokat, hidratáljunk és kíméletesen táplálkozzunk, hogy támogassuk szervezetünket a regenerálódásban.

Ha néhány nap elteltével sem enyhültek a panaszok, esetleg a meglévő tünetek súlyosbodását vesszük észre, akkor haladéktalanul keressük fel háziorvosunkat. Ha vér vagy nyálka van a székletben, valamint láz, erős gyengeség és zavart tudatállapot esetén ne próbáljuk meg otthon kezelni magunkat, hanem forduljunk szakemberhez.  

Forrás: 
https://draxe.com/health/how-to-stop-diarrhea/ 
https://draxe.com/nutrition/flaxseed-oil-benefits/ 
https://draxe.com/nutrition/10-medicinal-ginger-health-benefits/ 
https://draxe.com/nutrition/probiotics-benefits-foods-supplements/ 
https://draxe.com/essential-oils/peppermint-oil-uses-benefits/ 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute