Téli ekcéma – 7 tipp a megelőzéshez és kezeléshez

Piros és viszkető foltok a bőrön, amelyek a fűtési szezon kezdetével még intenzívebben jelentkeznek? Ez téli ekcémát is jelezhet. Mutatom, hogy mit tehetünk ellene!

Mit jelent pontosan a téli ekcéma?

Az ekcéma olyan bőrbetegség, mely során a bőrön száraz, piros és viszkető foltok jelennek meg. Ez a fajta bőrbetegség elsősorban gyermekeknél jelentkezik, de manapság az sem ritka, hogy felnőttek is szenvednek tőle.

Az ekcéma tünetei közé tartoznak az alábbiak:

  • erős, éjszakai viszketés, amely akár alvászavart is okozhat
  • vörös vagy barnásszürke színű száraz, pikkelyes foltok a bőrön
  • kicsi, megemelkedett dudorok, amelyekből folyadék szivároghat
  • megvastagodott, repedezett, száraz és hámló bőr
  • érzékeny bőr

Előfordulhat, hogy télen az ekcéma tünetei felerősödnek, ennek elsősorban az az oka, hogy a bőr a fűtési szezon miatti száraz levegő következtében kiszárad. Az ekcéma fellángolását ezen kívül okozhatja még a túl sok réteg ruha viselése, a hosszú ideig tartó, gyakori és forró fürdőzés vagy túl vastag takaró használata.

A külső tényezőkön kívül ekcémát okozhatnak különböző kozmetikai- és tisztítószerek, amelyek irritálják a bőrt, illetve valamilyen fertőzés jelenléte, de az sem ritka, hogy nagy fokú stressznek való kitettség vagy allergia áll a háttérben.

Tippek, amelyekkel kezelhető, illetve megelőzhető a téli ekcéma

Hosszú, forró fürdő helyett zuhanyozzunk!

A hosszú időn keresztül tartó, forró fürdő nem tesz jót az ekcémás bőrnek, ezért az érzékeny bőrűeknek ajánlott inkább a rövidebb, langyos vízben történő zuhanyozás. Gyermekek esetében szintén érdemes rövidebb, 5-10 perces fürdetést végezni, hogy a tünetek fellángolását elkerüljük.

Fontos, hogy fürdés és zuhanyzás után ne dörzsöljük erősen a bőrünket, mert a dörzsöléssel megsérthetjük az érzékeny bőrfelületet, ami a tünetek erősödéséhez vezethet.

Kerüljük a szintetikus anyagokat tartalmazó tisztálkodószereket!

Az érzékeny, ekcémás bőr állapota az adalékanyagoktól hemzsegő tusfürdőktől, testápolóktól csak romlik. Igyekezzünk természetes alapanyagokat tartalmazó készítményeket választani, amelyek gyengédek a bőrhöz, nem irritálják, és megfelelő mértékben hidratálják.

Ugyancsak érdemes odafigyelni a mosószerekre, öblítőkre is, mert ezekben is előfordulhatnak olyan összetevők, amelyek a bőrrel közvetlenül érintkezve irritálhatnak.


Figyeljünk oda a hidratálásra!

A téli ekcéma egyik tünete a bőr kiszáradása, ezért figyelni kell a megfelelő hidratálásra. Fontos, hogy fürdés vagy zuhanyzás után egyből kenjük be bőrünket hidratáló krémmel. Ha tudjuk, akkor napközben többször is alkalmazzunk valamilyen természetes összetevőkből álló, adalékanyagoktól mentes készítményt. Ma már egyre több, kifejezetten ekcémás bőrre kifejlesztett termék kapható. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor kérjük egy szakember, például egy bőrgyógyász tanácsát. 

Kerüljük a szoros ruhákat!

Vastag, nehezen szellőző és szoros öltözetben a bőr befülled, és az ekcémás tünetek felerősödhetnek. Próbáljunk könnyen szellőző, vékony anyagú ruhadarabokat választani, és kerüljük a gyapjú vagy a nejlon alapanyagot, mert ezek gátolják a bőr szellőzését. Helyette részesítsük előnybe a valódi pamutból készült ruhákat és ágyneműket.

Párásítsunk!

Az őszi-téli időszakban, a beltéri fűtésnek köszönhetően, a szokásosnál is szárazabb lehet a levegő, ami egy ekcémás beteg számára sokszor a tünetek fellángolását okozhatja. A párásítás egy jó megoldás lehet a hálószoba száraz levegője esetén, amelyet egy párásító készülék segítségével könnyen és biztonságosan elvégezhetünk. Fontos, hogy a párásítóban folyamatosan cseréljük a vizet, megakadályozva a különböző baktériumok megtelepedését, amelyek a levegőbe jutva akár további panaszokat is okozhatnak.

Napközben igyunk sok folyadékot!

Ha a testünk hidratált, akkor a bőrünk is hidratált lesz. Igyunk meg naponta minimum 8 pohár italt. Legjobb a tiszta víz, de ebbe a mennyiségbe beleszámíthatjuk a tea- vagy más folyadékok elfogyasztását is. Ha nem szeretjük a tiszta vizet, akkor szeleteljünk bele néhány karika citromot, hogy ízletesebb legyen. Tehát ne csak külsőleg, hanem belsőleg, azaz megfelelő folyadékfogyasztással is hidratáljuk a bőrünket. Arról, hogy kinek mennyi víz ajánlott naponta egy korábbi cikkünkben írtunk, amelyet ide kattintva olvashat.

Válasszunk jó minőségű D-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítőt!

Egy kutatás szerint a D-vitamin étrend-kiegészítő télen történő szedése hozzájárulhat a téli ekcéma fellángolásának megakadályozásához. Ebben a kutatásban 100 mongol iskolás gyereket vizsgáltak, és megállapították, hogy a napi D-vitamin-kiegészítőkkel kezelt gyerekeknél csökkentek a téli ekcéma tünetei.

Ma már nagyon sokféle D-vitamin-készítmény kapható, ezért nem könnyű választani. A Manna-D étrend-kiegészítő természetes és biztonságos, minden egyes kapszulája 4000 IU (nemzetközi egységnyi) D3 vitamint tartalmaz olívaolajban feloldva, így a szervezet számára könnyebben hasznosítható.

Forrás:
https://www.healthline.com/health/skin-disorders/winter-eczema-treatment
https://www.aad.org/public/diseases/eczema/atopic-dermatitis 
http://kidshealth.org/en/parents/eczema-atopic-dermatitis.html

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 853 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute