Vitaminok, Ásványok, Nyomelemek
Nyomtatás

Skorbut, (nem csak) a tengerészek betegsége - Kockázati tényezői, tünetei és kezelése

Kasa Henrietta
Találatok: 771

A skorbut ugyan egy meglehetősen ritka betegség, azonban ha a jelentkező tüneteket nem kezeljük megfelelően és mihamarabb, annak súlyos szövődményei lehetnek.

Reggelit készítő család. A skorbut kockázati tényezői, tünetei és kezelése

Mi az a skorbut?

A tengerészek betegségeként is ismert skorbut, vagyis súlyos C-vitaminhiány egy ritka, és a legtöbb esetben könnyen kezelhető betegség. Az aszkorbinsav, vagy hétköznapi nevén a C-vitamin egy létfontosságú, számos fontos testi funkcióban szerepet játszó tápanyag, ezért tartós hiánya nem csak a skorbut, hanem más panaszok kialakulásához is vezethet. A kollagén termelésében fellépő rendellenességek, a vas felszívódásának zavarai, a nehezen gyógyuló sebek, valamint a dopamin és más neurotranszmitterek termelésében megfigyelhető zavarok mind előfordulhatnak, ha nem viszünk be elegendő C-vitamint, vagy azt nem képes megfelelően hasznosítani szervezetünk. 


Mik a skorbut kialakulásának főbb kockázati tényezői?

Mivel az emberi szervezet nem képes a C-vitamin előállítására, azt rendszeresen pótolnunk kell az étrendünkön keresztül. A friss gyümölcsök és zöldségek bővelkednek C-vitaminban, így rendszeres fogyasztásukkal könnyedén kielégíthetjük napi C-vitaminszükségletünket. Mivel testünk nem képes raktározni ezt a vitamint, az esetleges többlet a vizelettel kiürül a szervezetből. Az egyoldalú, egészségtelen, tápanyagokban szegény táplálkozás, valamint mögöttes állapotok és alkalmazott gyógyszerek okozta felszívódási zavarok következtében azonban a C-vitaminhiány, és így a skorbut kialakulásának kockázata is jelentősen nő. Talán meglepő lehet, hogy a fejlett országokban, ahol a vitamindús élelmiszerek és gondosan összeállított tápanyagpótló étrend-kiegészítők széles választéka elérhető, a skorbut még mindig felütheti a fejét. Az étkezési szokások mellett azonban az egészségügyi állapot és bizonyos életmódbeli szokások is növelik az skorbut esélyét. A következő kockázati faktorok a legjellemzőbbek:

Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk a skorbutra?

Mivel a C-vitamin fontos szerepet játszik a szervezet alapvető folyamatainak megfelelő működésében, a skorbut számos különböző tünetben megmutatkozhat. Beszámolók szerint a skorbut jelei jellemzően leghamarabb minimum 4 hét súlyos és folyamatosan fennálló C-vitaminhiány után jelentkeznek, ám az is előfordulhat, hogy akár néhány hónapig tünetmentesek vagyunk. De vajon mely szimptómák kialakulását követően ajánlott orvoshoz fordulnunk?

A skorbut megfelelő, korai diagnosztizálása kulcsfontosságú

Ha a fenti tünetek valamelyikét észleljük, vagy azt gyanítjuk, hogy skorbutban szenvedünk, minden esetben ajánlott orvoshoz fordulni, hiszen a pontos diagnózis felállítása mellett ezáltal a szükséges kezelést is időben megkezdhetjük. Ennek köszönhetően nem csak a már kialakult tünetek súlyosbodását kerülhetjük el, hanem a további panaszok és az esetleges szövődmények kockázatát is jelentősen csökkenthetjük. Az orvosi vizsgálat során figyelembe veszik a táplálkozást, az egészségi állapotot és az esetlegesen alkalmazott gyógyszereket és étrend-kiegészítőket is, valamint vér- és laborvizsgálatot is elrendelhetnek. A vérvizsgálat során ellenőrzik a vérszérum C-vitamin szintjét. A skorbutban szenvedők vérszérumában a C-vitamin mennyisége jellemzően kevesebb, mint 11 mikromol literenként (µmol/L).

A skorbut kezelésének hatékony, természetes módjai

Ugyan a skorbut tünetei gyakran súlyosak, a betegség megfelelő kezelésével akár rövid időn belül enyhíthetők a panaszok. A C-vitamin megfelelő pótlása természetesen kulcsfontosságú. Ez a vitamin szerencsére számos gyümölcsben és zöldségben található meg nagy mennyiségben, így egy kis odafigyeléssel könnyedén és hatékonyan emelhetjük a C-vitamin szintjét a szervezetben. A napi többszori gyümölcs- és zöldségfogyasztást kiegészíthetjük C-vitaminban gazdag készítményekkel, melyek széles választéka elérhető a gyógyszertárakban, élelmiszerboltokban, és webshopokban. A C-vitamin étrenden keresztüli pótlásának köszönhetően általában már néhány nap elteltével tapasztalható a tünetek enyhülése. Súlyos skorbut esetén orvosunk a változatos étrend kiegészítéseként nagy dózisú, szájon át alkalmazható C-vitamin étrend-kiegészítők alkalmazását írhatja elő.

C-vitaminban kimagaslóan gazdag ételek, melyeket érdemes lehet az étrendünkbe iktatni a skorbut, és más rendellenességek elkerülése érdekében:

Ajánlott készítmények a skorbut megelőzésére, illetve a terápia és az étrend kiegészítésére:

Mire érdemes odafigyelni a C-vitamin pótlását illetően?

A C-vitamin napi ajánlott mennyisége egyénenként eltérő lehet

C-vitaminszükségletünk jelentősen eltérhet az életkor, a nem, a fizikai aktivitás, az egészségi állapot, az alkalmazott gyógyszerek, és más tényezők függvényében, ráadásul jelenleg nincs egységes álláspont az ajánlott napi C-vitamin bevitelét illetően. Az Egyesült Királyság nemzeti egészségügyi szervezete, a National Health Service (NHS) szerint például “A 19 és 64 év közötti felnőtteknek napi 40 mg C-vitaminra van szükségük”. A Harvard Egyetem Közegészségügyi Karának oldalán megjelent bejegyzés azonban részletesebb támpontot ad, és a következőt javasolja: “A 19 éves, és annál idősebb felnőttek számára a javasolt beviteli mennyiség 90 mg férfiak, valamint 75 mg nők esetében. Terhesség és szoptatás során a mennyiség napi 85 mg-ra, illetve 120 mg-ra emelkedik.” 

Az emberi szervezet sem előállítani, sem tárolni nem képes a C-vitamint, ezért rendszeresen kell pótolnunk azt az étkezések során. Szerencsére a változatos, friss zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend könnyedén fedezheti a napi szükségletünket. Az esetleges többlet néhány órán belül kiürül a szervezetből.

Az élelmiszerekben található C-vitamin az étel főzése vagy feldolgozása következtében csökkenhet

A C-vitamin egy vízben oldódó, hőérzékeny vitamin, így az áztatás, a főzés, a befőzés és a hosszabb ideig való tárolás jelentős mértékben csökkentheti az élelmiszerekben található C-vitamin mennyiségét

Milyen komplikációk léphetnek fel a skorbut megfelelő kezelésének elmulasztásával?

Ha a skorbutot nem kezeljük időben és megfelelően, és a kialakult tüneteket tartósan figyelmen kívül hagyjuk, akár a következő szövődmények is felléphetnek:

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC2567249/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK493187/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35371727/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK499877/

https://www.nhs.uk/conditions/scurvy/

https://examine.com/supplements/vitamin-c/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26164552/

https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-c/

https://www.hsph.harvard.edu/vitamin-c/

Fotók a megjelenés sorrendjében: Vlada Karpovich,
Alex Green, Thirdman, RODNAE Productions

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.