Cukorbetegség
Nyomtatás

Az inzulinrezisztencia tünetei, kockázati tényezői és megelőzése

Kasa Henrietta
Találatok: 1951

Az inzulinrezisztencia egyre többeket érint, és egyre fiatalabb kortól. Tudjunk meg többet kialakulásának okairól, megelőzéséről, és a kezelés hatékonyságának növeléséről!

Piknikező idős nő. Az inzulinrezisztencia tünetei, kockázati tényezői és megelőzése

Mi az az inzulinrezisztencia, és mik lehetnek a tünetei?

Az inzulinrezisztencia (IR) egy olyan, a szénhidrát-anyagcserét érintő zavar, mely esetében az izmokban, a zsírban és a májban lévő sejtek nem képesek felvenni elegendő mennyiségű glükózt, ami azonban kulcsfontosságú lenne megfelelő működésükhöz. Az inzulinrezisztencia a cukorbetegség kialakulásának egyik fő kockázati tényezője. Az állapot sok esetben akár évekig is tünetmentes lehet, ám a kezelés elmulasztásával további egészségügyi panaszok alakulhatnak ki. De vajon azoknál, akiknél megjelennek a tünetek, milyen panaszok jelezhetik a kialakult inzulinrezisztenciát? Íme néhány példa!


Az inzulinrezisztencia főbb kockázati tényezői

Tanulmányok szerint a következő tényezők növelhetik az inzulinrezisztencia előfordulásának esélyét:

Mit (t)ehetünk a megelőzésért?

A rendszeres labor- és szűrővizsgálatok kulcsfontosságúak, kifejezetten 40 éves kor felett, hiszen ezeknek köszönhetően akár még a tünetek megjelenése előtt megkezdhetjük a kezelést, illetve csökkenthetjük az inzulinrezisztencia egyes kockázati tényezőit. A rendszeres testmozgás, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a hatékony stresszmegelőzés és -kezelés szintén elengedhetetlen, éppúgy, mint a tápanyagokban és egészségvédő vegyületekben gazdag, változatos táplálkozás.

Mire figyeljünk oda az étkezést illetően?

Fogyasszunk természetes, teljes értékű, magas rosttartalmú, feldolgozatlan ételeket, hiszen a mesterséges adalékanyagokat tartalmazó élelmiszerek kórosan megemelhetik a vércukorszintet, ami az inzulin hormon termelésért felelős hasnyálmirigyet jelentősen megterheli.

Vigyünk be rendszeresen egészséges zsírokat, de kerüljük a telített zsírokat, melyek összefüggésbe hozhatók az inzulinrezisztencia kialakulásával is. 

Alacsony kalória- és magas rosttartalmuk miatt a zöldségek segíthetnek a vércukorszint szintentartásában. A gyökérzöldségek, a zöld levelesek, a hüvelyesek, és a keresztesvirágúak rendszeres fogyasztása segíthet egészségünk megőrzésében.

A gyümölcsök nem csak rostban, hanem tápanyagokban is gazdagok. Kerüljük a szűrt, cukrozott, és mesterséges adalékanyagokat tartalmazó készítményeket. Ezek helyett fogyasszunk 100%-os gyümölcsleveket, mint például a Mannavita Fekete Berkenye Gyümölcslé.

A mértékletességet betartva a feldolgozatlan, vagy teljes kiőrlésű gabonák számos módon védhetik egészségünket. Fogyasztásuk inzulinrezisztencia esetén kifejezetten ajánlott, hiszen remek rost- és tápanyagforrások. Fogyasszuk ezeket a változatos étkezések részeként, egészséges fehérjékkel és zsírokkal kiegészítve.

A hüvelyesek szintén gazdagok rostban, így fokozatosan emelik a vércukorszintet, ami inzulinrezisztenciában szenvedőknél előny. Igyekezzünk ezeket otthon megfőzni, és ha tehetjük, kerüljük a konzerves, cukrozott változatokat.

Az omega-3 zsírsavakban gazdag halak csökkenthetik a szív- és érrendszeri panaszok, az inzulinrezisztencia, illetve a cukorbetegség kockázatát is. Ezeket ne panírban, bő olajban rántva, hanem lehetőleg párolva, sülve, vagy főzve fogyasszuk. A magvak, mint például a dió és a lenmag szintén kiváló forrásai az omega zsírsavaknak.

Alkalmazzunk vércukorszintet szabályozó, és számos egészségvédő hatást biztosító étrend-kiegészítőket, mint például a Mannavita ElektronyK+ Italpor.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://examine.com/insulin-resistance/

https://examine.com/outcomes/insulin/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK507839/

https://www.cdc.gov/insulin-resistance

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK560688/

Fotó: SHVETS production

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.