Bélrendszer, Gyomor és Emésztés
Nyomtatás

A székrekedés tünetei, gyakori okai, megelőzése és természetes kezelése

Kasa Henrietta
Találatok: 2073

Mit tehetünk a székrekedés megelőzése érdekében, és hogyan enyhíthetők a kínzó panaszok? Mikor ajánlott orvoshoz fordulni? Lássuk!

Gyümölcsöket evő nő. A székrekedés tünetei, gyakori okai, megelőzése és természetes kezelése

Mi az a székrekedés?

A székrekedés az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, mely mögött számos tényező állhat és ugyan bárkit érinthet, idős korban nagyobb valószínűséggel és gyakrabban szenvedhetünk tőle. Akkor beszélünk székrekedésről, amikor heti kevesebb, mint három alkalommal történik székletürítés, az a szokásosnál megerőltetőbb, és a széklet szárazabb és keményebb állagú. 


Milyen tényezők állhatnak a székrekedés kialakulásának hátterében?

A székrekedés mögött életviteli, táplálkozási, és egészségügyi faktorok is állhatnak, ezek közé tartozik például a stressz, az egyoldalú vagy egészségtelen táplálkozás valamint a nem elegendő mennyiségű folyadék fogyasztása. Ezeken kívül természetesen betegségek is okozhatnak székrekedést, illetve egyes gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat.

Emésztőrendszerünk működése rendkívül összetett. A vastagbél egyik fő feladata, hogy felszívja a folyadékot az emésztőrendszeren áthaladó táplálékból, majd azokból a részekből, amelyet a szervezet nem tud hasznosítani, kialakítja a székletet. A vastagbél izmai végül a székletet a végbélen keresztül eltávolítják a szervezetből. Ha valamilyen okból kifolyólag a széklet túl sokáig marad a vastagbélben, az rendellenesen megkeményedhet, így kiürítése nehézkessé válhat, és akár napokig is eltarthat. Ahogy feljebb már említésre került, ennek okai lehetnek a helytelen, egyoldalú, vagy rostokban szegény táplálkozás, valamint túl kevés folyadék bevitele. A növényi rostok nem csak növelik a széklet súlyát és térfogatát, hanem lágyítják is azt. A nap folyamán bevitt folyadék szintén elengedhetetlen ahhoz, hogy a széklet megfelelő állagú, és a bélrendszer számára könnyen eltávolítható legyen. 

Emésztőrendszerünk megfelelő működését számos ideiglenesen, vagy tartósan fennálló tényező is megzavarhatja. Ezek közé tartoznak például a következők:

Mik a székrekedés legjellemzőbb tünetei?

Míg az egészséges bélmozgás mindenki számára mást jelent, ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk, valószínű, hogy székrekedéssel van dolgunk:

Ha a fentiek mellett a következő tünetek is jelentkeznek, forduljunk orvoshoz, hiszen ezek súlyosabb problémákat is jelezhetnek:

Hogyan előzhetjük meg a székrekedés kialakulását?

A székrekedés kockázatának csökkentésére számos egyszerű és hatékony módszert bevethetünk, íme ezek közül néhány:

Hogyan szüntethetjük meg a székrekedést természetesen és hatékonyan?

Ha a székrekedés hátterében életviteli vagy étrendi tényezők állnak, viszonylag egyszerűen enyhíthetjük a panaszokat, illetve könnyebben is csökkenthetjük azok újbóli megjelenésének kockázatát. Mivel a székrekedés kialakulása mögött betegségek vagy gyógyszermellékhatások is állhatnak, fontos az esetleges, még nem diagnosztizált mögöttes állapotok feltárása és a megfelelő kezelés megkezdése, illetve egyes esetekben a fennálló betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek és terápiás módszerek módosítása.

A legtöbb esetben az étrendbeli pozitív változtatások és a fizikai aktivitás szintjének növelése a legegyszerűbb és leggyorsabb módja a székrekedés megelőzésének és kezelésének. Ezeken túl természetesen az alábbiakat is bevehetjük a biztosabb és tartósabb eredmény elérése érdekében:

Miért fontos komolyan venni és időben kezelni a panaszokat?

A gyakran előforduló vagy hosszú ideig fennálló székrekedés - akár ismerjük annak kiváltó okát, akár nem - több szempontból is kockázatos lehet egészségünkre nézve. A székrekedés kényelmetlen, és gyakran fájdalmas, így általános életminőségünkre, illetve mentális és fizikai állapotunkra is negatív hatással van. Ezen túl növeli az olyan problémák kockázatát, mint például a széklet rendellenes összetapadása és a bélelzáródás, amikor a széklet egyáltalán nem tud távozni a szervezetből, és orvosi beavatkozás szükséges a panaszok kezelése érdekében. A hosszabb ideig fennálló székrekedés az aranyér kialakulásának kockázatát is jelentősen növeli, valamint gyakran vezet gyulladásokhoz, végbélrepedéshez, végbélbevérzéshez, divertikuláris betegségekhez, és akár végbélsüllyedéshez is. Ezek mind súlyos, ám elkerülhető panaszok. 

A következő bejegyzésekben hasznos információkat találhatunk az emésztés elősegítéséről, az egészséges étkezési szokásokról, és a bélrendszer számára hasznos hatóanyagokról:

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

​​https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6140151/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5976340/

https://examine.com/conditions/constipation/

https://www.niddk.nih.gov/constipation

https://examine.com/summaries/study/K94Vx1/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov//PMC6158925/

Fotók a megjelenés sorrendjében: Mikhail Nilov,
Mart  Production, Ella Olsson, Sam Lion

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.