Diétás italok – Fogyasszuk vagy ne fogyasszuk őket?

Sokan gondolják úgy, hogy a diétás italok egészségesebbek, pedig ez nem teljesen igaz. Nézzük, hogy milyen veszélyeket rejthetnek magukban?

Az elhízás manapság a társadalom egyre nagyobb rétegeire jellemző. Az elmúlt évtizedekben megváltozott az életvitelünk. Kevesebbet mozgunk, több időt töltünk az irodában, a számítógépek és egyéb elektronikus eszközök előtt. Mivel többet dolgozunk, így a kevesebb a szabadidőnket próbáljuk úgy beosztani, hogy jusson belőle a pihenésre, feltöltődésre is. Egyre gyakrabban nyúlunk a kényelmes megoldásokhoz, mint például a gyorsételekhez, melyekkel időt spórolunk. Bár időt tényleg nyerünk ezekkel az ételekkel, de ne feledkezzünk meg a bennük található rengeteg adalékanyagról sem, ami viszont rendkívül káros az egészségünkre.

A gyorséttermi ételek, a félkész és kész fagyasztott ételek, illetve a feldolgozott élelmiszerek túlzott fogyasztása számos egészségügyi probléma alapja lehet. A leggyakoribb ezek közül talán az elhízás, mely manapság egyre több embert érint.

Az elhízás kockázatai

Az elhízás tulajdonképpen azt jelenti, hogy szervezetünknek az egészségesnél nagyobb a zsírtartalma. Ez az állapot jelentősen megemeli számos halálos kimenetelű betegség kockázatát, mint például a szív- és érrendszeri megbetegedések (stroke, magas vérnyomás, érelmeszesedés), a cukorbetegség, a rák vagy akár a depresszió.

A túlsúlyos emberek sok mindent kipróbálnak, hogy visszanyerjék egészséges testsúlyukat. A cégek különböző diétás termékeket kínálnak a számukra, amiket azzal hirdetnek, hogy alacsony a kalóriatartalmuk, így hozzájárulhatnak a fogyáshoz. Sajnos azonban ezek a diétás ételek és italok szintén tele vannak adalékanyagokkal, illetve édesítőszerekkel, amik sok esetben nem segítenek, inkább rontanak a helyzeten.

Sokan azt gondolják, hogy a diétás üdítőket nyugodtan fogyaszthatják, hiszen alacsony a kalóriatartalmuk és nem tartalmaznak cukrot. Azt azonban kevesen tudják, hogy az édesítésre használt mesterséges szerek, mint például az aszpartám, a szukralóz és szacharin rendszeres fogyasztása számos egészségügyi kockázatot rejt magában.

Milyen egészségügyi kockázattal járhat a diétás üdítők túlzott fogyasztása?


Megnőhet a depresszióra való hajlam

Szakemberek szerint a rendszeresen elfogyasztott, napi 4 doboz diétás üdítőital jelentősen megnöveli a depresszió kockázatát. Egyes megfigyelések szerint akár 30%-kal is hajlamosabb lehet depresszióra az, aki rendszeresen diétás üdítőitalokat fogyaszt. Ez azért veszélyes, mert az elhízás már önmagában is növelheti a depressziós hajlamot. Gondoljunk csak a hormonális változásokra vagy akár az élet számos területén bennünket érő hátrányos megkülönböztetésekre.

Vesekárosodás léphet fel

A Harvard Egyetem kutatói végeztek vizsgálatokat azzal kapcsolatban, hogy milyen hatással van a diétás üdítők fogyasztása a veseműködésre. Bár ezek a vizsgálatok elsősorban az amerikai lakosság körében készültek, úgy gondolom, hogy manapság Európában, sőt, nálunk Magyarországon is általános jelenség, hogy már egészen fiatal korban elkezdődik a különböző dobozos üdítők fogyasztása.

A kutatók arra figyeltek fel, hogy a 20 éves korosztályban, a diétás, vagyis édesítőszerekkel ellátott üdítők akár 30%-kal nagyobb csökkenést is okozhatnak a vese működésében.

Megnőhet a 2-es típusú cukorbetegség és a metabolikus szindróma kialakulásának kockázata

Egy 2009-es tanulmány során két csoportban figyelték meg az embereket. Az egyik csoportba tartoztak azok, akik rendszeresen, napi szinten fogyasztottak diétás üdítőt, a másik csoportba pedig azok, akik ugyan ittak üdítőt, de a nem diétás változatot választották. A megfigyelés során arra jutottak, hogy a diétás üdítőt fogyasztók körében a metabolikus szindróma kockázata 36%-kal nőtt, míg a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata 67%-kal volt magasabb.

A kutatók az eredményeket azzal magyarázzák, hogy a mesterséges édesítőszerek befolyásolhatják a bél és az agy kapcsolatát és anyagcserezavarokhoz vezethetnek. Bár egyelőre csak egereken végeztek ilyen jellegű megfigyelést, azonban mégis fontos megállapítás, hogy amikor a vizsgált egereknek olyan édesítőszereket adtak, mint amik a diétás üdítőkben találhatók, akkor glükóz-intolerancia alakult ki náluk.

Megnövekedhet a kardiovaszkuláris betegségek kockázata

Két amerikai egyetem kutatói végeztek egy 10 éven keresztül tartó vizsgálatot, mely során megfigyelték a napi szinten diétás üdítőt fogyasztók, illetve a nem diétás üdítőt fogyasztók életét. Több, mint 2000 felnőtt vett részt ebben a vizsgálatban. A vizsgálati időszak során a kutatók azt vették észre, hogy azok, akik naponta ittak diétás üdítőket, nagyobb valószínűséggel haltak meg szív-és érrendszeri megbetegedésekben, mint amilyen a stroke vagy a szívroham. Ez az arány akkor is fennmaradt, amikor a kutatást kiterjesztették arra, hogy figyelembe vegyék az egyéb életmódbeli különbségeket is, mint például a dohányzás, a testmozgás és a koleszterinszint.

Veszélyes lehet a tüdő egészségére

A diétás üdítők növelhetik az asztma és a krónikus obstruktív légúti betegség (COPD) kialakulásának kockázatát. Minél több ilyen italt iszunk, annál nagyobb a kockázat.

Ausztráliában végeztek egy vizsgálatot ezzel kapcsolatban. A vizsgálat során a megkérdezett asztmás résztvevők 13,3 százaléka, a COPD-ben szenvedők 15,6 százaléka mondta, hogy naponta több mint két doboz diétás üdítőt fogyaszt.

Káros hatással lehet az agy működésére

Kutatások visszaigazolták, hogy a mesterséges édesítőszerek, köztük az aszpartám az agyban oxidatív stresszt okoz, ami a szervezetben gyulladásokat okozhat, valamint kapcsolatba hozható számos krónikus megbetegedéssel is.

Az aszpartám ezen felül okozhat még okozhat még migrént, depressziót, szorongást, kimerültség érzését, rövid távú memóriavesztést, ízületi gyulladást és cukorbetegséget. Kutatók a túlzott aszpartám-fogyasztást kapcsolatba hozták még olyan betegségek kockázatának emelkedésével is, mint például sclerosis multiplex, agydaganat, epilepszia, Alzheimer-kor, figyelemhiányos viselkedés-zavar (ADHD) és a Parkinson-kór.

A diétás üdítőitalok tehát nem szolgálják egészségünket, sőt sok esetben a közhiedelemmel ellentétben, a fogyáshoz sem járulnak hozzá. Ne dőljünk be a reklámok ígéreteinek! Ha túlsúllyal küzdünk és édes ízre vágyunk, akkor is válasszunk a diétás üdítők helyett természetes alternatívákat.

Forrás:
https://draxe.com/health/artificially-sweetened-drinks-increase-risk-of-stroke-and-dementia/ 
https://draxe.com/nutrition/is-diet-soda-bad-for-you/ 
http://www.newswise.com/ee/blog/entry/diet-soda-linked-to-depression-coffee-tied-to-lower-risk/
https://www.kidney.org/news/kidneyCare/spring10/DietSoda 
http://care.diabetesjournals.org/content/32/4/688 
http://www.npr.org/sections/thesalt/2014/09/17/349270927/diet-soda-may-alter-our-gut-microbes-and-the-risk-of-diabetes 
Ernesto Rodriguez képe a Pixabay -en

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute