Fibromyalgia – Minden, amit tudni kell erről a rejtélyes, nehezen felismerhető betegségről!

A fibromyalgia több, mint állandó fájdalom. Nézzük, hogy mit kell tudnunk róla, és milyen lehetőségeink vannak a megelőzésre, gyógyulásra!

Mi pontosan a fibromyalgia?

A fibromyalgia felismerését az nehezíti meg, hogy a tünetek egyáltalán nem specifikusak. Különösen a kezdeti szakaszban tapasztalhatnak az érintettek enyhe tüneteket, ezért sokszor nem is veszik komolyan a jelzéseket. Ez az állapot hosszú évekig is fennállhat, majd idővel súlyosabbra fordul, és  megnehezíti a hétköznapokat.

A fibromyalgia gyakrabban érinti a nőket, közülük is elsősorban a 35-45 éves korosztályt. Fő tünete a fájdalom, amelyet a szakemberek szerint a fájdalomingerre való fokozott érzékenység vált ki.

A fibromyalgia esetén érzett fájdalmat általános, tompa fájdalomként írják le az érintettek. A kellemetlen érzést több dolog is kiválthatja. A megfigyelések alapján például okozhatja valamilyen szokatlan, zavaró zaj, időjárásváltozás, stressz, de az is előfordulhat, hogy minden előjel nélkül jelentkezik.

Gyakori tünetei tehát:

  • fájdalomérzet
  • fáradtság, rossz közérzet
  • migrén
  • zsibbadás, bizsergés érzése a kezekben, lábakban vagy a test más részein
  • hólyagproblémák

Mi okozza a fibromyalgiát?

Fibromyalgia esetén az agy és a gerincvelő nem megfelelően dolgozza fel a fájdalomérzetet. Ebben a betegségben szenvedők számára sokkal alacsonyabb az a küszöb, amikor az ingerek fájdalmat vagy kényelmetlenséget okoznak. Emellett az érzett fájdalom erősebbnek tűnik, intenzívebb lesz, mert a fájdalmat felerősítik a központi idegrendszerben és a fájdalomfeldolgozásban fellépő rendellenességek. Emiatt sokszor az olyan inger, ami normális esetben nem okozna fájdalmat, a fibromyalgiában szenvedőknél erős fájdalomérzetet eredményez.

Szakemberek úgy látják, hogy a fibromyalgia genetikai eredetű betegség. Azt is megfigyelték, hogy gyakran valamilyen stresszes esemény után erősödik fel. Ilyen stresszes esemény lehet:

  • érzelmi, azaz valamilyen veszteség, trauma
  • fizikai, például egy baleset
  • egészségügyi, például valamilyen fertőzés

Ugyancsak megnő az esélye a fibromyalgia kialakulásának meglévő ízületi gyulladás, szisztémás lupus erythematosus vagy más autoimmun betegség esetén.

A fibromyalgia meghatározó jellemzője tehát a krónikus, széles körben elterjedt fájdalom és érzékenység. A fájdalom a test bármely pontján jelentkezhet, de leggyakrabban mégis az izmokban, az ízületekben és az inakban okoz panaszt. Az érintettek elsősorban a derék alsó és felső részén, valamint a felsőtest bal és jobb oldalán jelen lévő fájdalomra panaszkodnak. A kellemetlen érzés néha egészen pontosan behatárolható, például jelentkezhet a nyakban, a vállakban és a hát alsó részén.

A fibromyalgia során érzett fájdalom krónikus fájdalom, ami azt jelenti, hogy legalább 3 hónapig fennáll. Sokan arról számolnak be, hogy influenza-szerű fájdalmat éreznek, illetve az sem ritka, hogy a fájdalomérzet hullámzik, azaz vannak olyan időszakok, amikor erősebbek a panaszok, de olyan napok is vannak, amikor szinte egyáltalán nem jelentkeznek.


Milyen tünetei lehetnek a fájdalmon kívül?

A fájdalom mellett a fibromyalgia másik jellemző tünete a fáradtság, amely elsősorban reggel ébredéskor érezhető, de nem ritka a koradélutáni órákban sem. A betegek arról számolnak be, hogy reggel fáradtan, nyúzottan ébrednek, és annak ellenére, hogy este könnyen elalszanak, éjjel mégsem pihennek nyugodtan.

A fáradtság és az alvásproblémák következtében a fibromyalgiával összefüggésbe hozható a koncentrációzavar, a zavaros gondolkodás. A betegek nehezen végzik el a napi feladatokat, mert nem tudnak koncentrálni.

Súlyosabb esetekben depresszió is kísérheti a fibromyalgiát. A depresszió és a szorongás az esetek 30-50%-ában fordulhat elő. Ezen felül az érintettek beszámolnak még fejfájásról, hasi fájdalomról, hasmenésről, székrekedésről, émelygésről, szemszárazságról, mellkasi fájdalmakról és szívdobogásérzésről.

Hogyan kezelhető a fibromyalgia?

A fibromyalgia kezelésénél a szakemberek gyógyszeres és nem gyógyszeres kezeléseket javasolnak. A gyógyszeres kezelések alkalmasak lehetnek arra, hogy a fájdalmat, illetve az egyéb panaszokat enyhítsék, míg a nem gyógyszeres kezeléseknek jelentős szerepe lehet a megelőzésben, a tünetek enyhítésében, illetve a gyógyulás folyamatának segítésében.

A fibromyalgia nem gyógyszeres kezelései közé tartozik:

  • oktatás, ami tulajdonképpen azt a célt szolgálja, hogy az érintetteknek a lehető legtöbb és legpontosabb információja legyen magáról a betegségről, a kezelési lehetőségekről, illetve azokról a természetes gyógymódokról, amelyeket otthonukban is alkalmazhatnak
  • testmozgás, amely kulcsfontosságú a fibromyalgia kezelésében, ugyanis számos tanulmány kimutatta, hogy bizonyos gyakorlatok, különösen az aerob gyakorlatok, enyhíthetik a fájdalmat, javíthatják a fizikai aktivitást és a közérzetet
  • stresszkezelés, ugyanis a szakemberek biztosak abban, hogy a stresszhelyzetek, illetve a hosszú időn keresztül fennálló stresszes életmód jelentősen hozzájárul a fibromyalgia kialakulásához
  • önismeret, amelynek segítségével formálhatjuk gondolatainkat, valamint elősegíthetjük a pozitív gondolkodásmód kialakítását, hozzájárulva így a betegség megelőzéséhez, kezeléséhez

Összességében a szakemberek úgy látják, hogy mivel a fibromyalgiához vezető okok jelenleg még nem tisztázottak, ezért nincs pontosan meghatározható módja a megelőzésnek. Abban azonban egyetértenek, hogy az egészséges életmód, amely magába foglalja a megfelelő minőségű és mennyiségű pihenést, az egészséges étkezést, a megfelelő testmozgást, a legtöbb, amit mi magunk tehetünk egészségünk megőrzéséért.

Források:
https://www.healthline.com/health/fibromyalgia
https://www.medicinenet.com/fibromyalgia_facts/article.htm 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute