Az angolkór kockázati tényezői, tünetei megelőzése és kezelése

Tudjunk meg többet az angolkór veszélyeiről, és hogy hogyan csökkenthetjük annak kockázatát gyermekeknél.

Gyermekeivel olvasó anyuka. Az angolkór kockázati tényezői, tünetei megelőzése és kezelése

Mi az az angolkór?

Az angolkór egy olyan csontrendszeri rendellenesség, amelyet az egészséges csontozat kialakulásához elengedhetetlen D-vitamin, kalcium vagy foszfor hiánya okoz. A D-vitamin hiányának következtében a szervezet nem képes fenntartani a kalcium- és foszfor megfelelő szintjét, így a csontok elgyengülhetnek, fájdalmassá és sérülékennyé válhatnak, valamint akár el is deformálódhatnak. Az angolkór kizárólag a növekedésben lévő csontokat érinti, tehát gyermekeknél, és ritka esetekben tinédzsereknél fordul elő. A felnőtteknél jelentkező, hasonló állapotot oszteomaláciának, vagyis csontlágyulásnak nevezzük.


Mik a betegség kialakulásának legfőbb kockázati tényezői?

Az angolkór kialakulásában több tényező is szerepet játszhat, ezek közé tartoznak az alábbiak:

Genetika

Az angolkór egyik formája örökölhető, ezt örökletes angolkórnak nevezzük. Ebben az esetben a rendellenességre való hajlam egyes géneknek köszönhető, és kialakulásának hátterében az áll, hogy a vesék nem képesek megfelelően felszívni a foszfort, így annak tartósan alacsony szintje miatt a csontok gyengévé válnak.

Életkor

Az angolkór leggyakrabban néhány hónapos és 3 év közötti gyermekeknél fordul elő, hiszen ebben az időszakban kivételesen gyorsan növekednek a gyermekek. Ez az az időszak, amikor a szervezetnek a legtöbb D-vitaminra, kalciumra és foszforra van szüksége a növekedésben lévő csontok fejlődéséhez és megerősítéséhez. Egyes esetekben idősebb gyermekeknél is előfordulhat az angolkór, sőt, ritkán ugyan, de akár pubertás korban is kialakulhat.

Étrend

Nagyobb az angolkór kialakulásának kockázata azoknál, akik etikai okokból vagy allergiák következtében nem fogyasztanak halat, tojást vagy tejet, valamint akik nem pótolják más forrásból az ezekben található csonterősítő tápanyagokat

Életmód és lakhely

Szerencsére szervezetünk a napfénynek köszönhetően képes a csontok egészségéhez nélkülözhetetlen D-vitamint termelni, ám ehhez elegendő napsütésre van szükség, és elegendő időt kell töltenünk a szabadban. Nagyobb az angolkór kialakulásának kockázata, ha olyan helyen élünk, ahol kevés a napfény, illetve ha a gyermek kevés időt tölt a szabadban.

Bőrszín

A sötét bőr a napfény hatására kevesebb D-vitamin állít elő, így azoknál, akik természetesen sötétebb bőrűek, magasabb a D-vitaminhiány kialakulásának kockázata, ami gyermekeknél az angolkór kockázatát is jelentősen növeli.

Mik az angolkór legjellemzőbb tünetei?

Ha gyermekeknél az alábbi tüneteket tapasztaljuk, keressük fel orvosunkat, hiszen ezek az angolkór jelei is lehetnek, melynek korai és szakszerű kezelése elengedhetetlen a tartós szövődmények elkerülése érdekében: 

  • lassú növekedés és más növekedési rendellenességek
  • deformált koponya, gerinc, medence vagy végtagok
  • fájdalom vagy érzékenység a gerinc, a medence vagy végtagok csontjaiban
  • izomgörcsök
  • késleltetett fogképződés
  • deformált fogak
  • fogszuvasodás
  • csonttörések
  • tályogok

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Az angolkór megelőzésének legjobb módja a megfelelő mennyiségű kalciumot, foszfort és D-vitamint tartalmazó, egészséges és változatos étrend. Vesebetegség esetén ezen tápanyagok szintjét ajánlott rendszeresen ellenőrizni az esetleges egészségromlás elkerülése érdekében. A napfénynek való rendszeres kitettség szintén kulcsfontosságú, ám ügyeljünk a biztonságos napozásra, és a megfelelő erősségű fényvédők alkalmazására a bőrkárosodás megelőzése érdekében.

Ajánlott termék a D-vitamin pótlására: Mannavita Manna-D

Ajánlott termék a Kalcium pótlására: Mannavita Prémium Nyers Moringa Őrlemény

Az angolkór megfelelő kezelése kulcsfontosságú

Az angolkór kezelése során elengedhetetlen a hiányzó tápanyagok étrendi, illetve kiegészítő készítményekkel történő pótlása. Ez hozzájárul a tünetek csillapításához és az esetleges szövődmények kockázatának minimalizálásához is. Az étrend-kiegészítők és gyógykészítmények angolkór kezelésére szolgáló fogyasztásában fontos betartani a gyermekorvos utasításait.

Már kialakult csontrendszeri deformitások esetén gyógyászati segédeszközök viselésére, súlyos esetekben pedig akár korrekciós műtétre lehet szükség. A korai kezelés elmulasztásával a csontváz deformációi maradandóvá válhatnak, ám megfelelő terápiával a legtöbb angolkóros gyermek már körülbelül egy hét alatt javulást tapasztal, és a csontváz esetleges deformitásai idővel jelentős részben, vagy akár teljesen el is tűnnek.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.nhs.uk/rickets-and-osteomalacia/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK562285/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16939184/

https://examine.com/supplements/vitamin-d/

https://examine.com/vitamin-d-deficiency/

https://examine.com/supplements/calcium/



Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute