Az alacsony vércukorszint okai, tünetei, és kezelése

A hipoglikémia, vagy más néven alacsony vércukorszint szerencsére könnyedén megelőzhető és kezelhető, még cukorbetegség esetén is. Lássuk, hogyan!

Együtt étkező baráti társaság. Az alacsony vércukorszint okai, tünetei, és kezelése

Mit nevezünk alacsony vércukorszintnek?

A hipoglikémia, más néven alacsony vércukorszint akkor fordul elő, amikor a glükóz szintje a vérben az egészséges tartomány alá esik. Az állapot főként cukorbetegeknél gyakori, ám szinte bárkinél kialakulhat, különösen gyógyszermellékhatások következtében, illetve az étkezések kihagyása, böjtölés, alkoholfogyasztás, valamint fizikai megerőltetés miatt. A vércukorszintet jellemzően akkor tekintik alacsonynak, ha az 70 mg/dl (3.9 mmol/L) alá esik.


Mi az a vércukor, és mi a szerepe?

A köznyelvben a vércukrot glükóznak is nevezik. A glükózt az egyes élelmiszerek elfogyasztásával tudjuk bevinni a szervezetbe, ami fontos energiaforrásként szolgál. Remek természetes forrásai a gyümölcsök és a gyümölcslevek, a zöldségek, valamint egyes gabonafélék és tejtermékek is. Az étkezéseket követően a bevitt glükóz felszívódik, majd a véráramon keresztül eljut a test sejtjeihez. A glükóz megfelelő felszívódásában alapvető szerepet játszik az inzulin nevű hormon, melyet a hasnyálmirigy termel.

Ha jelentősen több glükózt viszünk be, mint amennyire a szervezetnek szüksége van, a felesleget testünk vagy elraktározza a májban és az izmokban, vagy pedig zsírrá alakítja, hogy később energiaként felhasználhassa. Ha kevesebb glükózt fogyasztunk, mint amennyit szervezetünk igényel, vagy az nem hasznosul megfelelően, szervezetünk nem képes megfelelően működni, ami bizonyos testi funkciók zavaraiban mutatkozik meg

Szerencsére azoknál, akik nem alkalmaznak inzulint, a máj szükség esetén képes a glükóz rövidtávú előállítására, és ezáltal a vércukorszint stabilizálására, ám erre hosszú távon nem hagyatkozhatunk, és az étrendből rendszeresen kell bevinnünk azt. Amennyiben inzulint alkalmazunk, a vércukorszint akár rövidtávú csökkenése is komoly panaszok kialakulásához, mint például rohamokhoz, vagy akár kómához is vezethet, így a vércukorszint leesésének megelőzése, valamint a vércukorszint azonnali optimalizálása kulcsfontosságú

Mik az alacsony vércukorszint legjellemzőbb tünetei?

Az alacsony vércukorszint számos tünetben vagy tünetegyüttesben megmutatkozhat. Ezek jellemzően hirtelen jelentkeznek, és az alábbiak lehetnek:

Milyen tényezők állhatnak az alacsony vércukorszint kialakulásának hátterében?

Az alacsony vércukorszint kialakulásának lehetséges okai cukorbetegség esetén

Az inzulin nevű hormon elősegíti a glükóz sejtekbe jutását, és fontos szerepe van a metabolikus folyamatokban, a szervezet energiaszabályozásában. A cukorbetegség azonban befolyásolja az inzulin működését. A cukorbetegség során alkalmazott szájon át szedhető gyógyszerek vagy inzulin injekciók hatással vannak a szervezet inzulinszintjére, így elősegíthetik a vérben lévő glükóz megfelelő felhasználását. Egyes esetekben e gyógyszerek mellékhatásaként a vércukorszint túlságosan lecsökken, főként, ha nem eszünk eleget. A kihagyott étkezések, a megszokottnál kevesebb étel fogyasztása, esetleg az szokásostól eltérő időben való étkezés, az alkoholos italok bevitele, valamint a megerőltető fizikai tevékenységek szintén vezethetnek túlságosan alacsony vércukorszint kialakulásához.

A hipoglikémia kialakulásának lehetséges okai abban az esetben, ha nem áll fenn cukorbetegség

Az alacsony vércukorszint abban az esetben is kialakulhat, amikor nem áll fenn cukorbetegség, ám jellemzően kisebb valószínűséggel. A kiváltó okok közé tartozik például az elfogyasztott ételek cukortartalma, a fizikai aktivitás, egyes gyógyszerek alkalmazása, bizonyos vesebetegségek, az endokrin rendszert érintő zavarok, illetve egyes daganatok.

Mit tehetünk a megelőzés érdekében?

Tartsuk be orvosunk utasításait és kövessük a kezelési tervet

Fennálló cukorbetegség, illetve gyógyszerek alkalmazása esetén kulcsfontosságú, hogy megjelenjünk a rendszeres ellenőrző vizsgálatokon, és betartsuk az orvosunk által meghatározott kezelési tervet és étrendet, illetve szükség esetén módosítsuk azt. Nem csak az a fontos, hogy milyen ételeket fogyasztunk, és melyeket mellőzünk, hanem az étkezések ideje is.

Monitorozzuk a vércukorszintet

A vércukorszint rendszeres ellenőrzése, valamint a mérések értékeit, esetleg az elfogyasztott ételeket tartalmazó napló vezetése segíthet a vércukorszint monitorozásában, megfelelő szinten tartásában, és a túlságosan alacsony vércukorszint, valamint más komoly panaszok megelőzésében. A rögzített adatok orvosunk számára is hasznosak lehetnek a terápia nyomon követésében és a kezelési terv esetleges módosításában.

Az elfogyasztott ételek fontossága

Az étkezések során elfogyasztott ételek, illetve az egyes étkezések között elfogyasztott nassolnivalók jelentősen befolyásolják a nap során a vércukorszintet. A magas cukortartalmú, rostban szegény ételek elfogyasztását követően a vércukorszint hirtelen megemelkedhet, majd hamar lecsökkenhet szédülést, rosszullétet, vagy akár komolyabb panaszokat előidézve. A rendszeretelen időközönkénti étkezések és nassolások szintén okozhatnak hirtelen emelkedést és csökkenést a vércukorszintben, így igyekezzünk tudatosan étkezni, és rostban gazdag ételek fogyasztásával kontrollálni a glükóz felszívódását. Hosszabb utak előtt vegyünk magunkhoz egészséges szénhidrátokban és rostokban gazdag, természetes ételeket, mint például aszalt gyümölcsöket, vagy akár gyümölcsleveket a hipoglikémia kialakulásának megelőzésére vagy kezelésére. A Mannavita Prémium Nagyszemű Goji Bogyó kiváló választás lehet, hiszen amellett, hogy segít szinten tartani a vércukorszintet, gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, bélbarát rostokban és jótékony zsírsavakban is, nem igényel hűtést, és táskánkban mindig magunknál tarthatjuk.

Szervezetünknek üzemanyagra van szüksége

A testmozgás fokozza szervezetünk energiafelhasználását, így előfordulhat, hogy kirándulások, fizikai munka, vagy edzések során leesik a vércukorszintünk, kifejezetten, ha nem ettünk eleget, vagy nem a megfelelő ételeket fogyasztottuk azt megelőzően. Ha úgy érezzük, hogy lecsökkent vércukorszintünk, pihenjünk néhány percet, és igyekezzünk pótolni a szükséges glükózt, valamint hidratálni sejteinket víz, elektrolitokat tartalmazó italok, vagy esetleg 100%-os gyümölcslevek fogyasztásával. Ez nem csak cukorbetegség esetén rendkívül fontos, így ha tehetjük, legyünk felkészültek. 

Hogyan kezelhető az alacsony vércukorszint?

Lecsökkent, túl alacsony vércukorszint esetén kulcsfontosságú a szénhidrátfogyasztás, kifejezetten cukorbetegség esetén. Ezt megtehetjük az alábbiak, vagy ezekhez hasonló ételek és italok fogyasztásával:

Ha a fentiek esetleg nem elérhetők, cukorkákat, müzliszeleteket, vagy más cukortartalmú készítményeket is fogyaszthatunk. Szakértők szerint 15-20 gramm szénhidrát elegendő lehet az alacsony vércukorszint megemelésére. Az egyes készítmények szénhidráttartalmát illetően a csomagoláson feltüntetett adatok szolgálhatnak információval. Ügyeljünk rá, hogy ne fogyasszunk túl sokat a fentiekből, hiszen ez hirtelen túlságosan magas vércukorszintet eredményezhet. A vércukorszintet próbáljuk fokozatosan emelni.

Milyen következményekkel járhat, ha figyelmen kívül hagyjuk a tüneteket?

A nem, vagy nem megfelelően kezelt hipoglikémia számos szövődmény, köztük idegrendszeri károsodások kialakulását idézheti elő, és akár életveszélyes is lehet. A tünetek felismerése és azonnali kezelése éppen ezért kiemelkedően fontos. A tünetek jelentkezésénél ha szükséges, kérjünk azonnali segítséget, illetve hagyjuk abba vagy kerüljük a megerőltető fizikai aktivitást, a nehézgépek irányítását és az autóvezetést, hiszen ezzel nem csak önmagunkat, hanem a körülöttünk lévőket is veszélybe sodorhatjuk.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK534841/

https://examine.com/blood-glucose/

https://examine.com/outcomes/insulin/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12766131/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34424652/

https://examine.com/type-2-diabetes/

https://www.nhs.uk/conditions/hypoglycaemia/

Fotók a megjelenés sorrendjében: Askar Abayev

Andrea Piacquadio, PhotoMIX Company

Vanessa Loring

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute