Prebiotikum vagy probiotikum? Eszik vagy isszák?

Mik a prebiotikumok? Miért fontosak a probiotikumok? Hogyan lehet őket pótolni és mennyiségüket fokozni? Ebből a cikkből kiderül! 

Két barátnő piknikezik a szabadban. Kosaruk tele van változatos, prebiotikumokban és probiotikumokban gazdag élelmiszerekkel.

Emésztőrendszerünk egészsége az utóbbi években fokozottan előtérbe került. A kereskedelmi televízióban látható különböző joghurt és kefír reklámoknak köszönhetően mind tudjuk, hogy a bélflóra egyensúlyának fenntartása fontos. Talán még a Bifidus Essensis is ismerősen cseng. De vajon mi a különbség a prebiotikumok és a probiotikumok között? A kettő nem ugyanaz? Hogy jön a képbe a savanyú káposzta és a búzafű? 

Kezdjük az elején!

Az egészséges emésztőrendszernek és bélflórának számos pozitív fizikai és mentális velejárója van. Ilyen például a gyulladások kialakulásának alacsonyabb kockázata, az erősebb immunrendszer, a jobb hangulat, és a jobb stressztűrő képesség is. De mi is az a bélflóra? 

A bélflóra a bélrendszer mikroorganizmusait, a bélnyálkahártyán élő baktériumokat jelenti. Az emberi testben csaknem 100 billió mikroorganizmus található, és az egészséges bélflóra fenntartásához napi 5-10 billió élő, jótékony probiotikus baktérium szükséges. Mivel az immunrendszerünket alkotó sejtek több, mint 70%-a a bélflóránkban található, az itt felboruló egyensúlynak komoly következményei lehetnek. A helytelen, egyoldalú táplálkozás, az antibiotikumok hosszú távú alkalmazása, a finomított cukrok és az alkohol rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztása veszélyezteti ezt az egyensúlyt, és ez a kórokozó baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásához vezethet. 

Prebiotikum vagy probiotikum?

A probiotikumok (o-val) a bélflórában található jótékony, élő baktériumok összefoglaló neve, a prebiotikumok (e-vel) viszont a probiotikumok számára táplálékul szolgáló rostokat és vegyületeket jelentik. A probiotikumok szaporodásához tehát szükség van a prebiotikumokra, ezeket pedig legkönnyebben a megfelelő élelmiszerek, vagy étrend-kiegészítők bevitelével tehetjük lehetővé. 

Az egészséges bélflóra előnyei

A probiotikumok egyik szerepe a káros baktériumok elszaporodásának megelőzése, és a bélflóra egészséges egyensúlyának fenntartása. A jó baktériumok segítenek az immunrendszer erősítésében, a gyulladások és az azokkal kapcsolatos betegségek kialakulásának megelőzésében, sőt, a  boldogsághormonként is számontartott dopamin termelődésében is. Utóbbinak köszönhetően javulhat a közérzet, sőt, a depresszió tünetei is enyhülhetnek. Az elhízás megakadályozásaban is fontos szerepet játszanak a probiotikumok, és a rák kialakulásának kockázatát is csökkenthetik

Prebiotikum és probiotikum források

Számos vitaminban és ásványi anyagban gazdag étel élő probiotikumokat is tartalmaz, mások pedig prebiotikumként szolgálnak, ezért fogyasztásuk kifejezetten ajánlott. A jótékony baktériumok remek forrásai a fermentált, vagyis erjesztett ételek, mint például a joghurt, a kefir, a savanyú káposzta, vagy a kimchi. A prebiotikumok beviteléről gondoskodhatunk magas rosttartalmú zöldségekkel, gyümölcsökkel, hüvelyesekkel, gabonákkal, sőt, akár gyógynövényekkel is, mint például a bojtorjángyökér és a pitypang

A bélflóra egészségének fokozása érdekében fogyaszthatunk élő probiotikumokat tartalmazó, vagy az azok szaporodását elősegítő étrend-kiegészítőket is. 

Az egyik előző cikkemben említett psyllium remek módja az egészséges emésztőrendszer támogatásának. A Mannavita Colonum por és kapszula formában is elérhető, és egyik fő összetevője a jótékony psyllium. A hazánkban is egyre ismertebb és népszerűbb búzafű szintén eredményes módja a prebiotikumok bevitelének. A Mannavita Búzafű italpor 100%-os tisztaságú, tápanyagokban rendkívül gazdag búzafüvet tartalmaz, amit a spirulinához és chlorellához hasonlóan folyadékban elkeverve lehet fogyasztani. 

Láthatjuk, hogy bélflóránk egészsége könnyedén és egyszerűen megőrizhető. A káros összetevők kerülésével, és a tápanyagokban és rostokban gazdag élelmiszerek fogyasztásával pozitív testi és szellemi változás érhető el. A megfelelő étrend-kiegészítők hozzáadásával ez a kedvező hatás pedig még inkább fokozható


Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3983973/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6463067/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4578152/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25594887

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19615959

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22507276

https://nutrition.bmj.com/content/early/2020/06/09/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24912386

https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry

 

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute