Kiegyensúlyozott hormonháztartás 5 lépésben!

A hormonális problémák kezelésénél gyakran nem gondolunk természetes megoldásokra, pedig érdemes lenne. Mutatom, hogy milyen lehetőségeink vannak!

Mielőtt azonban részletesen bemutatnám, hogy milyen természetes megoldások léteznek a hormonháztartás egyensúlyának fenntartására, fontos, hogy tisztában legyünk a tünetekkel, amelyek jelzik, ha baj van.

Ha felborul a hormonháztartásunk, akkor megnő az olyan egészségügyi problémák kockázata, mint például:

  • meddőség, szabálytalan ciklus
  • súlygyarapodás és fogyás úgy, hogy nem változtattunk az életmódunkon
  • depresszió, szorongás
  • fáradtság, álmatlanság
  • alacsony libidó
  • étvágycsökkenés vagy étvágynövekedés
  • emésztési problémák
  • hajritkulás, hajhullás

Hormonális problémák okai között szerepel például az élelmiszerallergia, a bélbetegség, a túlsúly, a genetikai hajlandóság, a dohányzás, az alkohol vagy más függőség, mellékvese probléma, illetve a stressz és az alváshiány.

1.Szénhidrát helyett egészséges zsírok választása

A finomított szénhidrátok túlzott fogyasztása gyulladásokat okozhat a szervezetünkben. Ezek a gyulladások pedig felboríthatják a hormonháztartást. Az egészséges zsírok pont ellentétesen működnek, azaz csökkentik a szervezetben meglévő gyulladásokat.

Egészséges, gyulladáscsökkentő zsírsavforrások közé tartozik:

  • kókuszolaj, amelynek még antibakteriális és zsírégető hatása is van
  • avokádó, amely a gyulladáscsökkentésen kívül hozzájárul még a szív egészségének megőrzéséhez, az étvágy kontrollálásához, illetve a napi rost- és tápanyagbevitelhez
  • lazac, amely az egyik legjobb Omega-3 zsírsavforrás

Azon felül, hogy étrendünkbe beillesztjük ezeket az egészséges zsírsavakat, érdemes csökkenteni a finomított szénhidrátok, a cukor, illetve a finomított növényi olajok fogyasztását.

2.Természetes étrendkiegészítők fogyasztása

Az egészséges és változatos étrend az alapja a hormonális egyensúly fenntartásának. Néha azonban ez kevés, és szükség van egy kis plusz segítségre. Érdemes odafigyelni a D-vitamin pótlására, mert szinte hormonként hat a szervezetre, és fontos szerepe van a gyulladáscsökkentésben. Már napi fél óra természetes napfény is elegendő, hogy megfelelő mennyiség D-vitaminhoz jussunk. Télen azonban szükség lehet a pótlására.

A probiotikumok olyan egészséges baktériumok, amelyek javíthatják a legfontosabb hormonok, például az inzulin, a ghrelin és a leptin termelését és szabályozását. Segíthetnek a bélflóra javításában is, aminek szerepe lehet a hormonális egyensúly fenntartásában.

Az adaptogén gyógynövények elősegítik a hormonális egyensúly fenntartását, és védik a testet a betegségektől, köztük azoktól is, amelyeket a túlzott stressz okoz. Az immunfunkció fokozása és a stressz elleni küzdelem mellett a kutatások azt mutatják, hogy különféle adapotogének - például ashwagandha, gyógygombák, rhodiola és szent bazsalikom - képesek:

  • javítani a pajzsmirigy működését
  • természetesen csökkenteni a koleszterinszintet
  • csökkenteni a szorongást és a depressziót
  • harcolni az agysejtek degenerációja ellen
  • stabilizálni a vércukor- és inzulinszintet
  • támogatni a mellékvese funkcióit

Különösen a Mannavita Méhpempő és az Ashwagandha lehet rendkívül hatékony a hormonok kiegyensúlyozásában.


3.Érzelmi egyensúly elérése

Érzelmeink, legyenek akár negatívak, akár pozitívak, hatással vannak az egészségünkre. Szakemberek szerint, ha foglalkozunk az érzelmi egyensúlyunkkal, akkor sokat tehetünk a hormonális egyensúlyunk megőrzéséért és visszaállításáért is.

A hagyományos kínai orvoslás gyakorlói úgy vélik, hogy a félelem érzései betegségeket okozhatnak a reproduktív szervekben, a vesékben és a mellékvesékben, befolyásolva a kortizol szintjét. Ez olyan súlyos állapotokhoz vezethet, mint a PCOS és a meddőség. A frusztráció, a türelmetlenség és a megbocsátás érzése betegséget okozhat a májban, ami az ösztrogénszintre van hatással. Az aggodalom és a szorongás érzelmei pedig problémákat okozhatnak az inzulinszintben, ami ezután számos hormont befolyásolhat.

A hagyományos kínai orvoslás alapján ezért fontos lenne, hogy megfelelő időt fordítsunk érzelmi egyensúlyunk megteremtésére. Javasolják, hogy kezeljük a stresszt, meditáljunk és imádkozzunk rendszeresen, végezzünk testmozgást és légzőgyakorlatokat.

4.Illóolajok használata

A mindennapjaink során számos méreganyaggal találkozunk. Ételeinkben is vannak káros adalékanyagok, de ne feledkezzünk meg a kozmetikumainkról és a tisztítószereinkről sem. A hormonális egyensúly egyik alapja az, hogy megszabadítsuk szervezetünket a méreganyagoktól. Ehhez nagy segítséget nyújtanak az illóolajok, illetve a természetes illóolajokat tartalmazó tisztálkodó és takarítószerek.

Illóolajok közül válasszuk a muskotályzsályát, ami segít egyensúlyban tartani az ösztrogénszintet, mivel természetes fitoösztrogéneket tartalmaz. Az édeskömény illóolaj ellazítja a testet, javítja az emésztést, fokozza az anyagcserét és csökkenti a gyulladást. A levendula illóolaja segít visszanyerni az érzelmi egyensúlyt, illetve hozzájárul a nyugodt alváshoz, ami jelentősen hozzájárul a hormonszint kiegyensúlyozásához. A kakukkfűolaj javítja a progeszteron termelést, amely segíthet kezelni vagy enyhíteni az olyan egészségügyi problémákat, mint a meddőség, PCOS, menopauza, depresszió, mióma, hajhullás és álmatlanság.

5.Elegendő pihenés

Egy felnőtt embernek is szüksége van napi 7-8 óra pihentető alvásra ahhoz, hogy hormonális egyensúlyát megőrizze. Az alváshiány vagy a természetes cirkadián ritmus megzavarása az egyik legrosszabb szokás, amely hozzájárulhat a hormonháztartás felborulásához.

Az alvás segít fenntartani a stresszhormonok egyensúlyát, energiát ad és lehetővé teszi a test megfelelő regenerálódását. A túlzott stressz és a rossz alvás összefügg a reggeli kortizol magasabb szintjével, az immunitás csökkenésével, a munkateljesítmény romlásával, valamint a szorongásra, a súlygyarapodásra és a depresszióra való hajlam növekedésével. Törekedjünk egy rendszeres alvás-ébrenlét ciklus kialakítására és ragaszkodjunk a betartásához azért, hogy biztosítsuk a hormonrendszerünk megfelelő működését.

Forrás:
https://draxe.com/health/10-ways-balance-hormones-naturally/
https://draxe.com/nutrition/healthy-fats/
https://draxe.com/nutrition/omega-3-foods/
https://draxe.com/nutrition/vitamin-d-deficiency-symptoms/
https://draxe.com/nutrition/probiotics-benefits-foods-supplements/
https://draxe.com/nutrition/adaptogenic-herbs-adaptogens/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18460933
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15368661

 

 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute