“Miért késik a menstruációm?” - Íme 7 lehetséges ok

A menstruációs vérzés késése vagy elmaradása mögött a terhességen kívül más okok is állhatnak. Ezek közül veszünk szemügyre néhányat. 

Fiatal nő a határidőnaplóját olvassa. “Miért késik a menstruációm?” - Íme 7 lehetséges ok

Milyen esetekben normális a rendszertelen menstruáció?

Fontos azzal kezdenünk, hogy az egészséges menstruációs ciklus átlagosan 21-35 nap között változhat. Az ettől eltérő, késő vagy kimaradó menstruáció normális lehet a menstruáció kezdetekor serdülőkorban, illetve a menopauza idején. A vérzés ezen életszakaszokban tapasztalt szabálytalansága általában nem ad okot aggodalomra, ám minden esetben ajánlott odafigyelni testünk jelzéseire, és szakemberhez fordulni, ha bármilyen rendellenességet tapasztalunk. 

Bizonyos esetekben a ciklus más életszakaszokban is felborulhat, melynek hátterében több tényező is állhat. Ebben a bejegyzésben a késő vagy rendszertelen menstruáció néhány lehetséges okát vesszük szemügyre. 


1. Stressz okozta hormonális változások

A stressz nagymértékben felboríthatja hormonális egyensúlyunkat, hiszen hatással van az agyunknak a menstruáció szabályozásáért felelős részére, a hipotalamuszra is. A stressz okozta hirtelen súlygyarapodás vagy -vesztés szintén befolyásolhatja a ciklust, így ajánlott a probléma gyökerét kezelni, illetve azt megelőzni. Stresszkezelés terén a bevált módszerek egyénenként változnak, ám sokan esküsznek a testmozgásra, a jógára, a légzési gyakorlatokra, a digitális eszközök használatának csökkentésére, illetve a természetes stresszcsökkentő hatású étrend-kiegészítőkre, mint például a stressz, a szorongás, a pánik és a depresszió tüneteinek csökkentésére kifejlesztett Mannavita Ashwarax

2. A hormonális fogamzásgátló elhagyása

Sokan tapasztalnak kimaradó vérzést a hormonális fogamzásgátlók alkalmazásának kezdetekor, illetve azok elhagyásakor is. Az ezekben a tablettákban, injekciókban vagy implantátumokban található mesterséges ösztrogén és progeszteron hormonok ugyanis felborítják saját hormonrendszerünket és befolyásolják a petefészkek működését, így ezért akár hosszú hónapokig is eltarthat, amíg a ciklus ismét szabályossá válik. 

3. Policisztás petefészek szindróma (PCOS)

A policisztás ovárium vagy petefészek szindróma (PCOS) egy olyan állapot, amely során a szervezet a normálisnál több androgén (férfi) nemi hormont termel. A petefészkekben a hormonális zavar következtében ciszták képződnek, mely szabálytalanná teheti az ovulációt, másnéven a peteérést, illetve a vérzés késését vagy teljes kimaradását eredményezheti.

PCOS esetén más hormonok, például az inzulin egyensúlya is felborulhat. Ennek oka az inzulinrezisztencia, amely gyakran kapcsolódik a PCOS-hez. A ciklus szabályozására orvosunk fogamzásgátlót írhat fel, ám ezek alkalmazása sajnos további kockázatokkal, például súlygyarapodással, depresszióval, illetve kognitív zavarokkal is járhat. 

4. Perimenopauza

A perimenopauza, vagy korai menopauza tünetei gyakran megegyezhetnek a PCOS és más hormonális panaszok jeleivel, így ajánlott orvoshoz fordulni felismerését és kezelését illetően. A menopauza átlagosan 45 és 55 év között kezdődik, ám egyes esetekben 40 éves kor körül vagy annál korábban is jelentkeznek a tünetek korai perimenopauza esetén. Ilyenkor a női nemi hormonok szintje csökken, a petefészkek petesejtkészlete kiürül, melynek eredményeként a menstruáció késhet, elmaradhat, és végül meg is szűnhet.

5. Cukorbetegség

Talán meglepő, hogy a menstruációs ciklust az olyan (gyakran még fel nem ismert) krónikus betegségek is befolyásolhatják, mint például a cukorbetegség. Az ezzel járó vércukorszint-változás szorosan összefügg a hormonális változásokkal, így bár ugyan ritka, a fel nem ismert, vagy nem megfelelően kezelt cukorbetegség más panaszok mellett rendszertelen menstruációt is okozhat.

6. Pajzsmirigyproblémák

A pajzsmirigy túl- vagy alulműködése gyakran lehet a késő vagy kimaradó menstruáció oka. A pajzsmirigy szabályozza a szervezet anyagcseréjét, így természetesen annak hormonszintjét is befolyásolhatja. A pajzsmirigyproblémák általában gyógyszerekkel kezelhetők, melyek után legtöbb esetben a menstruáció újra rendszeressé válik.

7. Cöliákia

A cöliákia gyulladást okoz a szervezetben, amely a vékonybél súlyos károsodásához vezethet. Ez gátolhatja kulcsfontosságú tápanyagok felszívódását és hasznosítását, ami klinikai vizsgálatok szerint egyes esetekben késő, vagy akár kimaradó menstruációt is okozhat.

Krónikus betegségek diagnosztizálását és megfelelő, személyre szabott kezelését illetően minden esetben forduljunk szakorvoshoz! 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Menstruációs és más egészségügyi rendellenességek esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/189296/

https://www.nhs.uk/conditions/irregular-periods/

https://www.nichd.nih.gov/health/menstruation/

https://my.clevelandclinic.org/health/menstruation/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute