A hiperurikémia okai, tünetei, valamint azok csillapítása az étrenden keresztül

A hiperurikémia, vagyis a vér magas húgysavszintje egy viszonylag keveset vitatott, viszont annál komolyabb szövődményeket okozó panasz. Tudjunk meg róla többet!

Idős pár kutyával. A hiperurikémia okai, tünetei, valamint azok csillapítása az étrenden keresztül

Mi az a hiperurikémia?

Akkor beszélünk hiperurikémiáról, amikor a vérben a húgysav szintje túlságosan magas. Ez a rendellenesen magas húgysavszint számos betegséghez vezethet, beleértve a köszvényt is, valamint olyan egészségügyi panaszokkal is összefüggésbe hozható, mint például egyes vesepanaszok, szívbetegségek, vagy akár a cukorbetegség.


Mi állhat a hiperurikémia kialakulásának hátterében?

A húgysav akkor képződik, amikor az úgynevezett purinok lebomlanak a szervezetben. A purinok számos élelmiszerben, például a vörös húsokban és szervhúsokban, a tenger gyümölcseiben valamint a hüvelyesekben természetesen megtalálható vegyületek, így az étrend jelentősen befolyásolja ezek szintjét a vérben. A felesleges húgysav általában a vizelettel kiürül. Ám ha a szervezet túl sok húgysavat termel, vagy például a veséket érintő panaszok miatt nem képes elegendő mennyiségű húgysavat kiválasztani, hiperurikémia alakulhat ki. A vér túl magas húgysavszintje kristályok képződéséhez vezethet, melyek ugyan a testben bárhol megjelenhetnek, leginkább a vesékben, az ízületben, valamint azok körül alakulnak ki. Amikor a szervezet védekező mechanizmusában alapvető szerepet játszó fehérvérsejtek megtámadják ezeket a kristályokat gyulladás és fájdalom jelentkezhet, ami sokak számára a hiperurikémia első érzékelhető jele.

A hiperurikémia előfordulásának legfőbb kockázati tényezői

A hiperurikémia szinte bárkinél kialakulhat, ám klinikai vizsgálatok arról számoltak be, hogy a nem, az életkor, az étrend, az egészségi állapot, az etnikai hovatartozás, és más egyéni tényezők jelentősen növelhetik a kockázatát. Tanulmányok szerint például a hiperurikémia férfiaknál gyakrabban fordulhat elő, mint nőknél. Kialakulásának esélye az életkor előrehaladtával mindkét nemnél növekszik. Az afro-amerikai származásúaknál szintén magasabb a kockázata. Ami az egészségi állapotot és az életvitelt illeti, a következők jelentősen növelik a hiperurikémia kialakulásának vagy súlyosbodásának esélyét:

  • alkoholfogyasztás
  • magas vérnyomás
  • magas vércukorszint
  • elhízás
  • a fizikai aktivitás hiánya
  • hipotireózis, vagy más néven pajzsmirigy-alulműködés
  • különböző vesebetegségek
  • egyes gyógyszerek, például bizonyos szívbetegségek kezelésére szolgáló készítmények alkalmazása
  • egyes vegyi anyagoknak, például rovarirtóknak való nagyfokú kitettség 

Mik a hiperurikémia legjellemzőbb tünetei, és milyen gyakori betegségekkel hozható összefüggésbe?

Vizsgálatok szerint a hiperurikémiában szenvedők csaknem kétharmada nem tapasztal tüneteket. Azoknál viszont, akiknél jelentkeznek szimptómák, gyakran az alábbi betegségek figyelhetők meg.

Vesekövek

A hiperurikémia okozta húgysavkristályok nem csak az ízületekben, hanem a vesékben is felhalmozódhatnak úgynevezett vesekövek formájában. A vesekövek gyakran kis méretűek, így a vizelettel képesek távozni a szervezetből. A nagyobb vesekövek azonban komolyabb panaszokat is okozhatnak, hiszen méretükből adódóan nem képesek természetesen áthaladni a húgyutakon, így akár el is zárhatják azok egyes részeit. A hiperurikémia fennállását gyakran csak akkor vesszük észre, ha már kialakultak a vesekövek. Erre az alábbiak hívják fel a figyelmünket:

  • a hát alsó részében, az oldalban, a hasban vagy az ágyékban jelentkező fájdalom
  • fokozott vizelési inger
  • vizelési nehézségek
  • fájdalom vizelés közben
  • vér a vizeletében
  • bűzös vizelet
  • hányinger

A vesekövekhez gyakran társulnak húgyúti fertőzések vagy vesefertőzés, hiszen ilyenkor könnyebben elszaporodnak a baktériumok, melyekkel a legyengült szervezet nem képes hatékonyan felvenni a harcot. A különböző fertőzések következtében a fentiek mellett gyakran hidegrázást, vagy akár lázat is tapasztalhatunk. 

Köszvény

A köszvény az ízületi gyulladások olyan típusa, mely a hiperurikémiában szenvedők körülbelül egyötödénél fordul elő. A köszvény a test bármely ízületét érintheti, ám leggyakrabban és legelőször a nagylábujjban jelentkezik, melyet a lábfej, a boka, a térd és a könyök is követhet. Az akár fél napig is tartó köszvényes rohamok gyakran éjszaka, hirtelen jelentkeznek, és a panaszok általában két héten belül maguktól elmúlnak.

Hogy mely tünetek utalnak a hiperurikémia által kiváltott köszvény fennállására?

  • erős fájdalom az ízületekben
  • ízületi merevség, és mozgási nehézségek
  • bőrpír és duzzanatok az érintett ízületek környékén
  • az ízületek elváltozásai

Tophaceous, vagyis krónikus köszvény

A több éve fennálló hiperurikémia következtében a húgysavkristályok tophinak nevezett csomók képződéséhez vezethetnek. Ezek a bőr alatt, az ízületek körül és a fül felső részének ívében is megjelenő, gyakran szemmel látható kemény csomók súlyosbíthatják az ízületi fájdalmakat, és idővel jelentősen károsíthatják az ízületeket és az idegeket

Néhány módszer a szövődmények megelőzésére és kezelésére

A hiperurikémia kezelése a kiváltó októl, a tünetek típusától, az egészségi állapottól, valamint a már alkalmazott gyógyszerektől is függ. Ha a hiperurikémia egy mögöttes állapothoz kötődik, akkor természetesen kulcsfontosságú, hogy azt az állapotot is megfelelően és hatékonyan kezeljük.

A fent is említett köszvény és vesekövek kezeléséről, valamit a vese általános védelméről a következő bejegyzésekből tudhatunk meg többet:

A panaszok enyhítéséhez kulcsfontosságú a megfelelő étrend

A húgysav szintjét a vérben jelentősen befolyásolja a táplálkozás. Ha hiperurikémia és köszvény is fennáll, a megfelelő étrend nem csak a hiperurikémia csillapításához, hanem a köszvényes rohamok és az ízületi károsodások kockázatának csökkentéséhez is hozzájárulhat. Mivel húgysav akkor képződik, amikor a purinok lebomlanak a szervezetben, a purinokban gazdag ételek bevitelének mérséklése alapvető fontosságú.

De vajon mit kerüljünk, és milyen ételeket fogyasszunk a hiperurikémia megelőzésére és kezelésére? 

Kerülendő ételek

A szervezetben a húgysav szintjét természetesen befolyásolhatjuk az elfogyasztott ételek által. A következő, purinokat tartalmazó ételek növelik azt, így ajánlott ezek bevitelét mérsékelni, vagy ideális esetben mellőzni.

  • vörös húsok
  • máj és más szervhúsok
  • feldolgozott húskészítmények
  • kagylók és tenger gyümölcsei
  • halak, például tonhal, tőkehal és hering
  • bab, zöldborsó, lencse és más hüvelyesek
  • cukros ételek és italok
  • spenót
  • gombák
  • búzacsíra és búzakorpa
  • sör és más alkoholos italok
  • aktív élesztőt tartalmazó ételek és étrendkiegészítők

Mit fogyasszunk?

Víz

A megfelelő mennyiségű víz és más egészséges folyadékok fogyasztása nem csak sejtjeink hidratálásához és a köszvényes rohamok előfordulásának csökkentéséhez elengedhetetlen. A sok folyadék fogyasztása ugyanis segít a veséknek gyorsabban kiüríteni a felesleges húgysavat.

Kávé

Egyes vizsgálatok szerint a kávéfogyasztás segíthet csökkenteni a vér húgysavszintjét. Ez annak köszönhető, hogy a kávé hatással van a purinokat lebontó enzimek működésére, így lassíthatja a húgysavtermelés sebességét.

Rostban gazdag ételek

A rostok nem csak a vércukorszint és az inzulinszint kiegyensúlyozásában, valamint a bélflóra egyensúlyának megőrzésében játszhatnak kiemelkedő szerepet. Beszámolók szerint ugyanis a magasabb rostbevitel összefüggésbe hozható a húgysav alacsonyabb szintjével. A rostban gazdag zöldségek, gyümölcsök és gabonák napi fogyasztása több módon is pozitív hatással van egészségünkre, így mindenképp érdemes az alábbiakat az étrendünkbe iktatnunk:

C-vitamin

Egyes kutatások szerint a C-vitamin magasabb bevitele csökkentheti a húgysavszintet. A C-vitamin szintjét fokozhatjuk egyes gyümölcsök, zöldségek, valamint étrend-kiegészítők fogyasztásával, mint például az alábbiak:

Cseresznye

Tanulmányok szerint cseresznye és a cseresznyelé csökkentheti a húgysav szintjét. A cseresznye gazdag az antocianinoknak nevezett antioxidáns és gyulladáscsökkentő vegyületetekben, valamint rostokban és C-vitaminban is, így hiperurikémia, valamint köszvény esetén kifejezetten ajánlott a fogyasztása.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK459218/

https://examine.com/hyperuricemia/

https://examine.com/uric-acid/

https://www.jrheum.org/content/41/

https://examine.com/conditions/gout/

https://www.cdc.gov/arthritis/gout.html

https://examine.com/kidney-stones/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26320372/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC7667948/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK273/

https://link.springer.com/chapter/10.1007/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15014182/

Fotók a megjelenés sorrendjében: Gustavo Fring,

Polina Tankilevitch, Daria Liudnaya, Askar Abayev,

Edmond Dantès

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute