Érelmeszesedés – Mit tehetünk ellene?

Mit jelent az erek elmeszesedése, és mit tehetünk azért, hogy megelőzzük? Erről szól a cikk!

Érelmeszesedésről akkor beszélhetünk, ha az erek belső falain lerakódás képződik, amely az erek beszűkülésével, illetve megkeményedésével jár. Ha elkezdődik a beszűkülés, akkor megnő annak a valószínűsége, hogy néhány vérlemezke is fennakad, ami tovább csökkenti az erek átmérőjét, így a vér nem tud akadálytalanul áramlani, ez pedig elzáródáshoz, keringési problémához, stroke-hoz vagy akár szívinfarktushoz is vezethet.

Milyen tényezők növelik az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát?

Az érelmeszesedés kialakulásának az életkor előrehaladtával megnő a kockázata. Vannak azonban az életkoron kívül is olyan tényezők, amik hozzájárulhatnak az erek rugalmasságának csökkenéséhez, illetve a lerakódás mértékének növeléséhez.

Az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát növelik:

  • túl zsíros ételek fogyasztása
  • magas koleszterinszint
  • túlsúly
  • mozgásszegény életmód
  • dohányzás
  • cukorbetegség
  • tartósan magas vérnyomás

Fontos figyelembe venni a családi anamnézist is, amely annak a feltárása, hogy a családtagjaink körében milyen betegségek fordultak elő, ugyanis az érelmeszesedésre, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedésre való hajlam öröklődhet.


Melyek az érelmeszesedés tünetei?

Az érelmeszesedést nagyon nehéz felismerni, mert legtöbbször csak akkor derül ki, amikor az elzáródás már jelentős mértékű. Ilyenkor az alábbi tüneteket érezhetjük:

  • mellkasi fájdalom
  • fájdalom a lábakban, karokban, illetve azon a területen, ahol az elzáródás történt
  • légszomj
  • fáradtság
  • zavartság, főleg abban az esetben, ha az elzáródás az agyi területeket érinti
  • izomgyengeség, amit az elzáródás miatti rossz keringés okoz

Az, hogy milyen következményei lesznek az érelmeszesedésnek szorosan függ az elzáródás helyétől. Ennek értelmében, ha az agy területén történik elzáródás, akkor a stroke kialakulásának kockázata növekszik, ha a szív környékén, akkor szívelégtelenség, súlyosabb esetben szívinfarktus alakulhat ki, ha pedig a lábakban szűkülnek be az erek, akkor azon a területen érezhető a fájdalom.

Hogyan előzhetjük meg az érelmeszesedést?

Sajnos az érelmeszesedés ma még nem gyógyítható, azonban fontos tudni, hogy van néhány dolog, amivel kordában tartható, sőt, ami még talán ennél is fontosabb, hogy megelőzhető.

A szakemberek egyetértenek abban, hogy megfelelő életmóddal, szükség esetén életmódváltással sokat tehetünk az állapotunk javításáért, illetve az érelmeszesedés megelőzéséért. Ha sikerül a betegséget még időben felfedezni, akkor egy megfelelő diéta, valamint rendszeres testmozgás segítségével megelőzhetjük a további lerakódások kialakulását.

Egyes ételek, valamint étrend-kiegészítők szintén segítségünkre lehetnek a megelőzésben. Ide tartoznak például az omega-3 zsírsavban gazdag halak, mint például a lazac, amely az omega-3 zsírsavak mellett értékes ásványi anyagokat is tartalmaz. Ilyen például a kálium, amely nyugtató hatással van az erekre, és segíthet a vérnyomás megfelelő szinten tartásában.

A halak mellett a hidegen sajtolt növényi olajok is tartalmaznak értékes zsírsavakat (például a lenmagolaj), de ha úgy érezzük, hogy nem tudunk ezekből az ételekből megfelelő mennyiséget elfogyasztani, akkor választhatunk étrend-kiegészítőket is.

A Mannavita MegaKrill készítmény krill olajat és halolajat is tartalmaz, értékét növeli, hogy fenntartható, szigorúan ellenőrzött halászatban fogott halakból készítik, így akár folyamatosan is biztonsággal szedhető az omega-3 zsírsavak pótlására. A krill olaj és a hal olaj együttes alkalmazása növeli a hatékonyságot, ugyanis a krill olaj tartalmaz asztaxantint is, ami egy nagyon erős és értékes antioxidáns vegyület. A Mannavita MegaKrill kapszula apró, könnyű lenyelni, nincsen halszagú utóíze, nem kezd el avasodni, és nem okoz refluxot.

Az érelmeszesedés megelőzésében kiemelt szerepe van a koleszterinszint csökkentésének, ugyanis a magas koleszterinszint az egyik elsőszámú kockázati tényező. A koleszterinszint csökkentésében segítségünkre lehetnek például a fokhagyma, amit a népi gyógyászatban vértisztítóként is ismernek. Segíthet csökkenteni a koleszterinszintet, valamint megelőzni a lerakódások és a vérrögök kialakulását. A rostdús ételek szintén hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez, valamint hosszan tartó teltségérzetet eredményeznek, illetve nem növelik a meg hirtelen a vércukorszintet úgy, mint a fehér lisztből készült pékáruk. Ide tartozik például a zabpehely, nagyon sokféle zöldség és gyümölcs, valamint a legtöbb hüvelyes is.

 

Mindezeken felül próbáljunk meg egészséges szokásokat kialakítani, illetve a káros szokásainkat, mint például a dohányzás, elhagyni. Végezzünk hetente legalább 75 perc erőteljes, vagy 150 perc mérsékelt testmozgást, ha túlsúllyal rendelkezünk, akkor igyekezzünk visszanyerni ideális testsúlyunkat, illetve fordítsunk figyelmet a megfelelő testsúly megőrzésére. Nem szabad elhanyagolni a stresszkezelést sem, hiszen a stressz hatására számos negatív folyamat indul el a szervezetben, ezek pedig többek között az erek állapotára is káros hatással lehetnek.  

Forrás:
https://www.healthline.com/health/atherosclerosis 
https://www.youtube.com/watch?v=N_JVib-Tfek 
http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/Nutrition/The-American-Heart-Associations-Diet-and-Lifestyle-Recommendations_UCM_305855_Article.jsp#.WqgcMpPwZTb 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0023229/
https://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/fats/saturated-fats 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute