Mit tehetünk a rotavírusok okozta panaszok ellen?

Gyomorinfluenza, elektrolit-egyensúlyhiány, másodlagos laktóz-intolerancia… A rotavírusok számos módon árthatnak egészségünknek. Hogyan vehetjük fel velük a harcot?

Óvodás gyermekek játék közben. Mit tehetünk a rotavírusok okozta panaszok ellen?

A rotavírusokról röviden

A rotavírusok úgynevezett kettős szálú RNS vírusok a Reoviridae családból, melyek jellegzetes, elektronmikroszkóp alatt jól megfigyelhető kerékszerű formájukról ismertek - ez a forma adta nevüket a latin 'rota' szóból, ami 'kereket' jelent. A rotavírusok főként a bélrendszert támadják meg, az általuk okozott leggyakoribb egészségügyi panasz pedig a gyomorinfluenza, mely súlyos, vízszerű hasmenéssel, hányással, és lázzal jár.

A rotavírusok fertőzőképessége rendkívül magas, a vírusok leggyakrabban a széklettel terjednek. Könnyen beszennyezik az élelmiszereket és a vizet, amelyek fogyasztásával, illetve a fertőzött személlyel történő érintkezés útján könnyen kialakulhat a fertőzés. Továbbá, a rotavírusokkal szennyezett felületek, például WC ülőkék, kilincsek, korlátok, bevásárlókocsik, vagy pultok megérintése szintén komoly egészségügyi kockázatot jelent. A kórokozók könnyű terjedése miatt a rendszeres és alapos kézmosás, illetve a kézfertőtlenítők rendszeres alkalmazása kulcsfontosságú a megelőzésben. Emellett fontos ügyelnünk arra, hogy ne érjünk az arcunkhoz, és semmi esetre se nyúljunk a szánkba nem tiszta kézzel. 

A rotavírusok okozta fertőzések előfordulása jelentősen magasabb a hidegebb évszakok során, amikor gyakoribbak a beltéri összejövetelek, és így a kórokozók könnyebben terjednek. A vírusok különösen könnyen terjednek továbbá a nem megfelelően, vagy nem elegendő gyakorisággal tisztított környezetekben, nyilvános, sokat látogatott helyeken, illetve ott, ahol a tiszta víz nem hozzáférhető.


A rotavírusok által okozott leggyakoribb egészségügyi panaszok

Gyomorinfluenza

A leggyakoribb, rotavírusok által okozott betegség a gasztroenteritisz, vagyis a gyomorinfluenza, mely a gyomor és a belek súlyos gyulladását okozza, és a nevével ellentétben nem az influenzavírusok felelősek érte. Különösen az óvodás és iskolás kisgyermekek vannak a gyomorinfluenza kockázatának kitéve, ám a betegség szinte bárkinél előfordulhat. A gyomorinfluenza okozta súlyos hasmenés az elektrolitok szintjének rendellenes csökkenéséhez, és kiszáradáshoz vezethet, ami akár kórházi kezelést is igényelhet. Az inkubációs, vagyis a lappangási idő átlagosan 12-48 óra, a felépülési idő pedig megfelelő kezeléssel jellemzően 3-10 nap. A rotavírusok elleni védőoltás csökkentheti a fertőzéses megbetegedések kockázatát, különösen gyermekek esetében. 

Súlyos kiszáradás és elektrolit-egyensúlyhiány

A rotavírusok okozta fertőzés közvetlen következménye lehet a súlyos kiszáradás, amit a gyakori hasmenés és hányás miatt kialakuló folyadékveszteség okoz. Ez különösen komoly egészségügyi kockázatot jelent csecsemőkre és kisgyermekekre nézve, akik gyorsan elveszíthetik a létfontosságú folyadékokat és elektrolitokat. Ez sajnos akár életveszélyes is lehet, így a rotavírusok okozta fertőzést fontos időben és szakszerűen kezelni, és gondoskodni a folyadékok és az elektrolitok megfelelő pótlásáról.

Ajánlott termék: Mannavita ElektronyK+ Elektrolit Italpor

Másodlagos laktóz-intolerancia

A rotavírus okozta gyomorinfluenzát követően átmeneti laktóz-intolerancia alakulhat ki, ami ugyan főként gyermekeknél figyelhető meg, bárkit érinthet, aki elkapta a fertőzést. A másodlagos laktóz-intolerancia kialakulása annak köszönhető, hogy a fertőzés károsítja a bélrendszert, és gátolhatja a szervezetet a laktáz enzim termelésében, amire alapvető szükségünk van a laktóz, a tejben és tejtermékekben található cukor emésztéséhez. A laktáz enzim hiányában tejtermékek fogyasztását követően a legtöbben hasi kellemetlenségeket, és hasmenést tapasztalnak, ami tovább fokozhatja az előző bekezdésben is említett kiszáradás és elektrolit-egyensúlyhiány kockázatát.

Hiánybetegségek

A súlyos, vagy ismétlődő rotavírus fertőzések jelentősen növelik egyes hiánybetegségek, és ezáltal az alultápláltság kockázatát, kifejezetten gyermekek esetében. A már fennálló hiányállapotok szintén súlyosbodhatnak, ugyanis a bélrendszerben kialakult gyulladás gátolhatja a szervezetet a tápanyagok megfelelő felszívásában és hasznosításában. Ez nemcsak az egészséges növekedést és fejlődést befolyásolhatja negatívan, hanem jelentősen csökkentheti az immunrendszer képességét a jövőbeli fertőzések hatékony leküzdésére is.

Hogyan támogassuk az immunrendszerünket a rotavírusok leküzdése érdekében?

Fektessünk hangsúlyt a személyes higiéniára és a környezetünk tisztán tartására

A gyakori és alapos tisztálkodás elengedhetetlen a különböző fertőzések, köztük a rotavírusok okozta panaszok kockázatának csökkentéséhez. A szappannal és vízzel történő kézmosás, illetve alternatívaként az alkoholos kézfertőtlenítők alkalmazása az első, és egyben az egyik legfontosabb védelmi vonalként szolgál számos betegséggel szemben. Ne csak mosdóhasználat után jusson eszünkbe kezet mosni, hanem például az ételek előkészítése előtt és után, étkezéseket megelőzően és követően, illetve orrfújás, állatok simogatása, és hulladékkezelés után is. Ügyeljünk továbbá arra, hogy gyakran megérintett használati tárgyainkat, például mobiltelefonunkat is tisztán tartsuk, illetve ne nyúljunk a szánkba, az orrunkba, és a szemünkbe nem tiszta kézzel. Otthonunk, kifejezetten a konyha, az étkező, a hűtőszekrény, a fürdőszoba és a mellékhelyiség rendszeres tisztítása szintén alapvető fontosságú.

Az étrend és a változatos táplálkozás fontossága

A kiegyensúlyozott, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend támogatja az általános egészséget és erősíti az immunrendszert. Kimutatták, hogy az alapvető tápanyagok teljes értékű ételekből származó rendszeres bevitele, vagy az ezeket a létfontosságú tápanyagokat tartalmazó étrend-kiegészítők alkalmazása segít a testünk védekező mechanizmusainak erősítésében a rotavírusokkal, valamint más kórokozókkal szemben is. Lássuk, mit érdemes rendszeresen fogyasztani!

D-vitamin

A D-vitamin alapvető szerepet játszik az immunrendszer támogatásában annak köszönhetően, hogy fokozza fontos fehérvérsejtek, például a monociták és makrofágok patogének elleni hatását. Emellett képes csillapítani a gyulladásokat is, illetve segíthet a szervezetnek hatékonyabban reagálni a különböző fertőzésekért felelős kórokozókra, beleértve a rotavírusokat is. A D-vitamin megfelelő szintje nemcsak a rotavírusok okozta fertőzések megelőzésében támogathatja az immunrendszert, hanem már kialakult fertőzés esetén a tünetek súlyosságának csökkentésében is segítségünkre lehet.

A D-vitamin szintjének fokozásáról a következő bejegyzésben bővebben is olvashatunk: A D-vitamin hatékony pótlása télen - Szoláriumhasználat vagy növényi alapú élelmiszerek?

Ajánlott termék: Mannavita Manna-D

Probiotikumok

A probiotikumok olyan élő, jótékony mikroorganizmusok, amelyek a szervezetünkben is természetesen megtalálhatók, és fontos egészségügyi előnyöket biztosítanak. A rotavírusok a gyomor-bél traktust támadják meg, ami árt a bélflóra egyensúlyának és a bélrendszer természetes védekező mechanizmusainak. Beszámolók szerint néhány probiotikum törzs, mint például a Lactobacillus rhamnosus GG és a Saccharomyces boulardii hatékonyan alkalmazható a rotavírusok okozta fertőzések olyan tüneteinek kezelésében, mint például a súlyos hasmenés. Emellett segíthetnek a bélrendszer mikrobiális egyensúlyának javításában, védekezőképességének erősítésében, valamint a megfelelő immunválaszt is támogatják. A probiotikumok továbbá csökkenthetik a rotavírus okozta gyomorinfluenza időtartamát és súlyosságát, ami miatt értékes kiegészítői lehetnek a rotavírus elleni kezelésnek.

Cink

A cink egy létfontosságú ásványi anyag, amely többek között elengedhetetlen az immunfunkció fenntartásához is. Szerepet játszik az immunsejtek, például a T-limfociták működésében. A rotavírusok okozta fertőzések kezelése során a cink alkalmazása csökkentheti a hasmenés időtartamát, és gyorsíthatja a felépülést is. Ez vélhetően annak köszönhető, hogy képes fokozni a bélnyálkahártya védekezőképességét a rotavírusokkal, illetve más patogénekkel szemben. A cink továbbá hatékonyan alkalmazható az immunválasz optimalizálása és a gyulladások csillapítása érdekében, valamint egyes beszámolók szerint képes lehet közvetlenül gátolni a rotavírusok replikációját. A cink ezen hatásainak köszönhetően fontos része lehet a gyomorinfluenza és más panaszok kezelésének.

Melyek a cink legkiválóbb forrásai? A következőkből megtudhatjuk: Ezekkel az ételekkel fokozhatjuk cinkbevitelünket természetesen

A fenti étrend-kiegészítők a változatos étrend részeként, a rotavírusok okozta panaszok kezelésének kiegészítéseként alkalmazva segíthetnek egészségünk megőrzésében, illetve visszanyerésében. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK558951/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK499939/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK518995/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448082/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK410/

https://www.cdc.gov/handwashing/when-how

Fotók a megjelenés sorrendjében:

Yan Krukau

Mikhail Nilov

Mikhail Nilov

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute