8 ok, amiért előnyös lehet az édesgyökér fogyasztása, és a lehetséges kockázatok

Az édesgyökér több száz jótékony vegyületet tartalmaz, melyek számos módon védhetik egészségünket. Tudjunk meg többet ezekről, és a lehetséges mellékhatásokról!

Egészségtudatos idős pár. 8 ok, amiért előnyös lehet az édesgyökér fogyasztása, és a lehetséges kockázatok

Mi az az édesgyökér?

Az édesgyökér az egyik legrégebb óta alkalmazott gyógynövény. A benne található több száz jótékony növényi vegyületnek köszönhetően rendkívül sokoldalúan felhasználható. Így nem csoda, hogy mind a népi gyógyászatban, mind a modern orvoslásban az egyik legígéretesebb gyógynövényként tartják számon. Fő egészségvédő hatásaiért, és jellegzetesen édes ízéért a glicirrizin nevű szaponin vegyület felelős, mely többek között antioxidáns, sejtvédő, gyulladáscsökkentő, és antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik. Az édesgyökér számos formában, például teaként, tablettaként, vagy cukorkaként is elérhető, és nem csak jótékony hatásai, hanem egyedi íze miatt is fogyasztható - noha utóbbi megosztó lehet. Fogyasztása számos egészségügyi előnnyel járhat, ám fontos betartani az adott termékhez mellékelt felhasználási javaslatokat, illetve orvosunk utasításait az esetleges mellékhatások elkerülése érdekében. Ezekre a későbbiekben bővebben is kitérünk, előbb viszont lássunk 8 okot, amiért előnyös lehet az édesgyökér alkalmazása. 


Az édesgyökér legismertebb egészségvédő hatásai

1. Védelmet nyújthat a fogszuvasodással szemben

Az édesgyökeret nem csak édességekben és étrend-kiegészítőkben, hanem egyre több szájhigiéniai termékben, például fogkrémekben, szájvizekben, és rágógumikban is megtalálhatjuk. Ennek egyik oka, hogy klinikai vizsgálatok szerint rendszeres alkalmazása védelmet nyújthat a fogszuvasodásért felelős Streptococcus mutans baktériumok túlszaporodásával szemben.

2. Enyhítheti a változókor tüneteit

Egyes beszámolók szerint a kezelés kiegészítéseként az édesgyökér kivonatának megfelelő alkalmazása hatékonyan csökkentheti a menopauza során jelentkező hőhullámok gyakoriságát és időtartamát is. Ez vélhetően az édesgyökér ösztrogén nemi hormonra gyakorolt hatásának köszönhető. Fontos megjegyezni, hogy mivel az édesgyökér az ösztrogénhez hasonlóan viselkedhet a szervezetben, egyes hormonérzékeny állapotok, mint például az endometriózis, a méhmióma, vagy a melleket, a petefészket, illetve a méhet érintő rákos megbetegedések esetén konzultáljunk orvosunkkal az édesgyökér, valamint lehetséges alternatíváinak alkalmazását illetően.

3. Hatékonyan alkalmazható egyes bőrpanaszok esetén

Klinikai vizsgálatok szerint az édesgyökérben található gyulladáscsökkentő és antibakteriális vegyületek eredményesek lehetnek egyes bőrbetegségek kezelésében. Ezek közé tartozik például az akné, a nehezen gyógyuló, gyulladásos pattanások, valamint az ekcéma, vagy atópiás dermatitisz is, melyek esetében az édesgyökeret tartalmazó bőrápolók helyi alkalmazása hasznos lehet.

4. Enyhítheti a felső légúti panaszok tüneteit

A benne található gyulladáscsökkentő és antimikrobiális vegyületeknek köszönhetően az édesgyökeret tartalmazó készítményeket eredményesen alkalmazhatjuk a különböző felső légúti betegségek esetén. Legyen szó enyhébb torokfájásról, torokgyulladásról, vagy éppen asztmáról, az édesgyökérből készült tea, szirup, vagy más, recept nélkül kapható, természetes készítmények segíthetnek panaszaink enyhítésében.

5. Segíthet a fekélyek kezelésében

Tanulmányok és felhasználói beszámolók szerint a deglicirrizinált édesgyökér segíthet a gyomorfekély megelőzésében, és enyhítheti annak tüneteit is, valamint megfelelő alkalmazás mellett segíthet a kezelés általános hatékonyságának fokozásában egyaránt. A gyomorban, a nyelőcső alsó részén, illetve a vékonybélben jelentkező fájdalmas sebek és fekélyek kialakulásáért jellemzően a H. pylori baktériumok által okozott súlyos gyulladások felelősek. Az édesgyökér baktériumellenes és gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, valamint fokozza a gyomor és a belek védőrétegeként funkcionáló, a gyomor- és bélnyálkahártyát védő mucin termelését is, ezáltal védve az emésztőrendszert az irritációval szemben.

6. Csökkentheti a savas refluxot

Az édesgyökér kivonatát hosszú ideje alkalmazzák a legkülönbözőbb emésztőrendszeri panaszok, köztük a gyomorégés, a gasztro-özofageális reflux betegség (röviden GERD) és a savas reflux enyhítésére. Ezek esetén ajánlott tablettaként fogyasztani, vagy más készítményeken alapuló terápiák rövid ideig tartó kiegészítéseként bevinni. Megfelelő alkalmazását illetően gyógyszerészünk vagy kezelőorvosunk tud tanáccsal ellátni.

7. Segítséget nyújthat a cukorbetegség kezelésében

Egyes független laboratóriumi vizsgálatok szerint az édesgyökér kivonata rendszeres alkalmazás mellett segíthet a vércukorszint optimalizálásában. Ezáltal az édesgyökér orvosi felügyelet mellett alkalmas lehet a cukorbetegség kezelésére, illetve a kezelés kiegészítésére. Ugyan ennek megerősítésére további, átfogóbb tanulmányok szükségesek, a jelenlegi eredmények bizakodásra adnak okot.

8. Óvhatja a máj egészségét

Klinikai vizsgálatok szerint az édesgyökér segíthet a máj általános egészségének megőrzésében, valamint egyes májbetegségek kezelésében is, ami részben a benne található glicirrizinnek köszönhető. Az édesgyökér a terápia kiegészítéseként enyhítheti a zsírmájbetegség, illetve a túlzott alkoholfogyasztással összefüggő májkárosodás okozta panaszokat, valamint más gyógynövényekkel egyidejűleg alkalmazva segíthet a méregtelenítésben is.

Ajánlott termék: Mannavita Hepadex - A Mannavita Hepadex egy gondosan összeállított, 15 gyógynövény hatóanyagait magában foglaló májregeneráló és májtisztító étrend-kiegészítő. A Hepadexben az édesgyökér mellett olyan jótékony összetevőket találunk, mint például az articsóka, a bojtorján, a cékla, az édeskömény, a fokhagyma, a gyömbér, a kurkuma és a pitypang. A Hepadex alkalmazása olyan esetekben ajánlott, mint például a cukorbetegség, a gyenge májfunkciók, a májzsugorodás és más májbetegségek, valamint egyes pajzsmirigyet érintő panaszok.

Potenciális egészségügyi kockázatok az édesgyökér fogyasztását illetően

Gyógyszermellékhatások

Beszámolók szerint az édesgyökér számos gyógyszerrel kölcsönhatásba léphet. Ezek közé tartoznak például az egyes vérhígítók, vérnyomáscsökkentők, vízhajtók, a sztatinok és más koleszterinszintet szabályozó gyógyszerek, a nem szteroid gyulladáscsökkentők (röviden NSAID-ok), illetve egyes ösztrogén alapú fogamzásgátló készítmények is. Ha ezek bármelyikét alkalmazzuk, ajánlott kezelőorvosunk tanácsát kérni az édesgyökér egészségügyi célokat szolgáló, kúraszerű alkalmazása előtt, illetve kerülni az édesgyökeret tartalmazó cukorkák és nassolnivalók túlzott fogyasztását.

Túladagolás

Jóból is megárt a sok, tartja a mondás. Ez különösen igaz az édesgyökér esetében, hiszen a benne található glicirrizin kórosan nagymértékű bevitele annak rendellenes felhalmozódásához vezethet a szervezetben, ami súlyosan károsíthatja az egészséget. Amellett, hogy abnormálisan megemelheti a kortizol nevű “stresszhormon” szintjét, a szervezetben lévő elektrolitok egyensúlyát is felboríthatja, ami számos szövődmény kialakulásához vezethet, és akár egyes krónikus betegségek előfordulásának kockázatát is jelentősen növeli. Az édesgyökeret tartalmazó termékek hosszú ideig tartó, túlzottan magas mennyiségű fogyasztása olyan panaszok megjelenését eredményezheti, mint például a káliumhiány, a szívritmuszavarok, a magas vérnyomás, a pangásos szívelégtelenség, a veseelégtelenség, és a tüdőödéma. Ha ezen betegségek bármelyikétől szenvedünk, javasolt az édesgyökér fogyasztásának mellőzése.

Mivel a glicirrizin kórosan magas bevitele nem kívánt mellékhatásokat eredményezhet, ezt felismerve egyre több gyártó alkalmaz termékeiben deglicirrizinált édesgyökeret (erre sok esetben a “DGL” rövidítés utal az angol “deglycyrrhizinated licorice” után), mely a glicirrizin eltávolításának köszönhetően biztonságosabban alkalmazható akár nagyobb mennyiségben is, azonban a benne maradó több száz további jótékony vegyület jóvoltából nem veszít jelentősen egészségvédő tulajdonságaiból.

Csecsemőkre gyakorolt káros hatás

Az édesgyökér kórosan magas bevitele a várandós nők és születendő gyermekeik, valamint a csecsemők egészségére is negatívan hathat. A benne található glicirrizin miatt az édesgyökér fogyasztása kockázatot jelenthet a csecsemők agyi fejlődésére és maradandó agykárosodást is okozhat. Terhesség és szoptatás alatt ezért ajánlott kerülni az édesgyökér bevitelét, legyen szó édesgyökeret tartalmazó ételekről, italokról, illetve édesgyökér alapú étrend-kiegészítő készítményekről.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5787627/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4148569/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21108917/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4714869/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3832176/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4629407/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14522625/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3957157/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3593755/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3123991/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3615700/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27614124/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4673944/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35785498/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6836258/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3498851/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4480140/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28660884/

Fotók a megjelenés sorrendjében: 

Antoni Shkraba Production, Pavel Danilyuk,

Pavel Danilyuk, Nataliya Vaitkevich

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute