Manuka méz, a természet egészségvédő bajnoka - Íme 10 érv, hogy miért fogyasszuk

Az ősz beköszöntével a szokásosnál nagyobb figyelmet kap az immunvédelem és egészségünk megőrzése. Lássuk, hogyan segíthet ebben a Manuka méz!

A Manuka bokor virága. Manuka méz, a természet egészségvédő bajnoka - Íme 10 érv, hogy miért fogyasszuk

1. A Manuka méznek magasabb a tápanyagtartalma, mint a hagyományos méznek

Ugyan a gyakran édesítőszerként alkalmazott méz és Manuka méz főként energiát biztosító cukorból állnak, emellett tartalmaznak némi fehérjét, rostot, illetve különböző ásványi anyagokat és vitaminokat is, mint például a kálium és a kolin. A Manuka mézben jellemzően nagyobb koncentrációban találhatók meg a fontos tápanyagok, mint a hagyományos mézekben, így a polifenolok és más jótékony vegyületek kevesebb Manuka méz fogyasztásával is elegendő mennyiségben juttathatók be a szervezetbe. A következő bekezdésben erről tudhatunk meg többet.


2. A Manuka méz az antioxidáns vegyületek gazdag forrása

A friss, feldolgozatlan, mesterséges adalékanyagoktól mentes Manuka méz számos fontos bioaktív növényi vegyület és antioxidáns gazdag forrása, ezek közé tartoznak például a flavonoidok és a fenolsavak, valamint a hidrogén-peroxid is. Ezek a jótékony vegyületek segítenek semlegesíteni a reaktív oxigénfajokat (ROS) a szervezetben, amelyek a sejtekben felhalmozódva károsodást okozhatnak. Ez a sejtkárosodás olyan állapotok kialakulásához vezethet, mint például a korai őszülés és a bőr öregedése, a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések. Az antioxidánsokban és más jótékony vegyületekben gazdag, változatos étrendnek köszönhetően azonban jelentősen csökkenthetjük a sejtkárosodás, a gyulladások, és egyes krónikus megbetegedések kockázatát. Így mindenképpen érdemes étrendünkbe iktatni a Manuka mézet, vagy alternatívaként a sötétebb színű, magasabb antioxidáns-tartalmú hagyományos mézeket, mint például a tölgyfa méz.

Ajánlott termékek:

3. Támogathatja szívünk egészségét

Klinikai vizsgálatok szerint a méz a benne található egészségvédő vegyületeknek köszönhetően hozzájárulhat a szívbetegségek kockázatának csökkentéséhez. Tudományos beszámolók szerint ezek a vegyületek magasabb koncentrációban találhatók meg a Manuka mézben, így az még hatékonyabb lehet szívünk egészségének megőrzésében. A Manuka méz rendszeres, megfelelő fogyasztása csökkentheti a magas vérnyomást, javíthatja a vérzsírszintet, szabályozhatja a rendellenes szívverést, és megakadályozhatja a sejtek károsodását és idő előtti elhalását is. Ezeknek a pozitív hatásoknak köszönhetően javítható és hosszabb ideig megőrizhető a szív általános egészsége, és a szívbetegségek kockázata is számottevően csökkenhet.

4. Enyhítheti a cisztás fibrózis okozta panaszokat

A cisztás fibrózis egy olyan örökletes betegség, amely károsítja az emésztőrendszert, a tüdőt, valamint más belső szerveket is. A cisztás fibrózis befolyásolja a szöveteket védő nyálkát termelő sejtek működését, így a nyálka rendellenesen vastaggá és ragadóssá válhat. Ez a vastag nyálka könnyen eltömíti a légutakat és a légcsatornákat, ami megnehezíti a légzést. Sajnos a felső légúti fertőzések meglehetősen gyakoriak a cisztás fibrózisban szenvedőknél, ám kutatások szerint a Manuka méz szerencsére képes lehet felvenni a harcot az olyan fertőző baktériumokkal szemben, mint például a Pseudomonas aeruginosa és a Burkholderia spp. Vizsgálatok szerint a Manuka méz hatékony mind a cisztás fibrózis, mind pedig a légutakat érintő más panaszokra alkalmazott, orvos által felügyelt kezelés kiegészítéseként. 

5. Elősegíti a sebgyógyulást

A méz sebgyógyító tulajdonságait már évezredekkel ezelőtt felfedezte az emberiség, és az aranyló finomság egyik leggyakoribb gyógyászati alkalmazása jelenleg is a sebek helyi kezelése és a gyógyulás elősegítése. Míg a hagyományos nyers mézek tartalmaznak némi hidrogén-peroxidot és más sebgyógyulást elősegítő hatóanyagokat, vizsgálatok szerint a Manuka méz ezen vegyületek csaknem kétszeresét rejti magában. Ennek oka egy kémiai reakció, amely akkor megy végbe, amikor a méhek feldolgozzák a Manuka nektárját, és aminek következtében antibakteriális hatású és a sebgyógyulást elősegítő metilglioxál keletkezik. Számos tanulmány kimutatta, hogy a Manuka méz hatékonyan javítja a gyógyulási időt és csökkenti a sebek elfertőződésének kockázatát. Több áttekintő tanulmány is beszámolt róla, hogy a hagyományos mézhez hasonlóan a Manuka méz is sikeresen alkalmazható a különböző égési sérülések, a műtétek során keletkezett kisebb sebek, valamint az olyan betegségek okozta sebek kezelésében, mint például a herpesz

6. Védheti a fogíny és a fogak egészségét

A fogszuvasodás elkerülése és a fogíny egészségének megőrzése érdekében fontos, hogy csökkentsük a káros baktériumok számát a szájban, hiszen ezek gyulladások kilakulásához, valamint lepedék képződéséhez vezethetnek. A természetes cukrokat tartalmazó Manuka mézet a szájüreg egészségének megőrzésére alkalmazni ellentmondásosnak tűnhet, ám a káros baktériumok túlszaporodását elősegítő finomított cukorral ellentétben a Manuka méz erős antibakteriális hatással rendelkezik. Vizsgálatok szerint a Manuka méz képes lehet megelőzni a fokozott lepedékképződést, a fogínygyulladást és a fogszuvasodást. A benne található antibakteriális vegyületeknek köszönhetően ugyanis a Manuka méz hatékonyan gátolja az olyan káros, a szájban is természetesen megtalálható baktériumok szaporodását, mint például a P. gingivalis és az A. actinomycetemcomitans. Sőt, egyes beszámolók szerint a természetes, nyers Manuka mézhez hasonlóan az azt tartalmazó szopogatótabletták nem csak a már fennálló torokbántalmakat enyhíthetik, hanem a is szájüregi és torokpanaszok kialakulásának esélyét is hatékonyan csökkenthetik.

7. Hozzájárulhat a gyomorfekély megelőzéséhez és tüneteinek enyhítéséhez

A hazánkban is gyakori gyomorfekély egy gyakran súlyos és nehezen múló tünetekkel járó állapot. A gyomor nyálkahártyáján képződő sebek, a gyulladások, a fájdalom, a hányinger, a puffadás és más emésztőrendszeri panaszok jellemezte gyomorfekély kialakulásáért sok esetben a H. pylori baktériumok felelősek. E káros baktériumok ellen a kutatások szerint hatékony lehet a gyulladáscsökkentő, regeneráló, valamint vírus- és baktériumellenes Manuka méz, így megfelelő alkalmazás mellett hozzájárulhat mind a gyomorfekély kialakulási kockázatának csökkentéséhez, mind pedig a már fennálló betegség tüneteinek enyhítéséhez.

8. Segíthet az akné elleni küzdelemben

A test több területén is megjelenő, gyulladásos, fájdalmas, gyakran viszkető és nehezen múló akné kialakulását általában hormonális változások okozzák, ám az egészségtelen, egyoldalú táplálkozás, a stressz, vagy a bélflóra felborult egyensúlya is gyakran állhat kialakulásának hátterében. Klinikai vizsgálatok szerint az antimikrobiális hatású Manuka méz belsőleg és külsőleg alkalmazva is pozitív hatást fejthet ki az akné kezelésére. A Manuka méz védheti a bőrt és a bélflórát a káros baktériumok elszaporodásával szemben, csökkentheti a gyulladások kialakulását és súlyosbodását, felgyorsíthatja az akné okozta sebek gyógyulását, és renegerálhatja a károsodott bőrszövetet is.

9. Enyhítheti a pszoriázis, más néven a pikkelysömör tüneteit

Beszámolók szerint a Manuka méz természetes gyulladáscsökkentő, sejtvédő- és regeneráló, valamint gyógyulást elősegítő képessége miatt ideális lehet a hidegebb, téli hónapokban gyakran súlyosbodó pszoriázis, más néven a pikkelysömör tüneteinek enyhítésére. A pikkelysömör egy gyulladásos, gyakran nehezen kezelhető betegség, ám a bőrt érintő gyulladások csillapításával elkerülhetjük a tünetek, köztük a fájdalom és a viszketés súlyosbodását, vagy akár azok gyakori kiújulását. Az antioxidánsokban gazdag Manuka mézet beilleszthetjük tápanyagokban gazdag, változatos étrendünkbe, vagy akár helyileg, az érintett bőrfelületen is alkalmazhatjuk igény szerinti gyakorisággal.

10. A száraz bőr és az ekcéma ellen is hatékony lehet

Mind klinikai vizsgálatok, mind pedig felhasználói beszámolók szerint a Manuka méz atópiás dermatitiszre hajlamos, ekcémás és száraz bőrön való alkalmazása változó eredményességet mutathat. Vannak, akik a Manuka méz alkalmazását követően nem tapasztalnak számottevő enyhülést a tüneteket illetően, mások viszont jelentős javulásról számolnak be. Ugyan úgy tűnik, hogy a Manuka méz hatékonysága egyéni faktorok függvényében változhat, azoknak, akik természetes megoldást keresnek az ekcémára és más bőrpanaszokra, mindenképp érdemes kipróbálni a Manuka mézet.

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC9025093/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6225430/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32455701/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34202118/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4398880/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18210383/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28901255/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4837971/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4216698/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25742878/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15125017/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25253413/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24666777/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4685122/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8308841/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC3273858/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15022655/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC5418133/

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute