Propolisz - Természetes segítség a sebgyógyításban

A propolisz az egyik legősibb és legrégebb óta használt természetes sebgyógyító. Lássuk, milyen esetekben és hogyan ajánlott alkalmazni!

Szorgos méh. Propolisz - Természetes segítség a sebgyógyításban

Mi az a propolisz?

A szorgos méhek által előállított propolisz egy gyógyhatású vegyületekben gazdag, ragacsos, ám alacsonyabb hőmérsékleten szilárd anyag. Az antimikrobiális propoliszt a méhek főként a kaptár védelme szempontjából alapvető fontosságú tömítőanyagként, valamint hő-és vízszigetelőként használják a méhkasban, ezzel is fokozva a parazitákkal és az időjárási tényezőkkel szembeni védelmet.

A propolisz pontos összetétele változhat a méhek földrajzi elhelyezkedésétől, valamint attól függően, hogy milyen növényekhez látogatnak el a pollen begyűjtése során az adott területen. A propoliszban átlagosan több száz jótékony vegyület található, melyek többsége az antioxidáns hatású polifenolok, azon belül pedig a flavonoidok közé tartozik.

A propolisznak a szervezetre gyakorolt jótékony hatásait már évezredekkel ezelőtt, a világ több területén is felfedezték őseink. A sebek gyógyítására, a sebek elfertőződésének megelőzésére és kezelésére, a bőr regenerálására, sőt, az ősi Egyiptomban még a bebalzsamozás során is alkalmazott “csodaszert” mára már klinikai vizsgálatokkal is igazolható jótékony tulajdonságai miatt jelenleg is számos panasz esetén igénybe vesszük. Ebben a bejegyzésben a propolisz sebgyógyító hatására vetünk egy rövid pillantást.


Milyen esetekben alkalmazható a propolisz a bőrön?

A propolisz baktériumellenes, vírusellenes, gombaellenes és gyulladásgátló tulajdonságairól számos tanulmány beszámolt már, és jelenleg is folynak a kutatások ezek további megértését illetően. A fenti tulajdonságoknak köszönhetően a propoliszt számos bőrvédő, bőrregeneráló, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító készítményben megtalálhatjuk, gyakran más jótékony hatóanyagokkal, például gyógynövények kivonataival együtt.

A propolisz feltételezhetően főként a benne található antimikrobiális flavonoidnak, a pinocembrinnek köszönheti bőrsejtregeneráló hatását. Tanulmányok szerint ez teszi alkalmassá a propoliszt a legkülönbözőbb eredetű sebek, köztük az égési sérülések kezelésére és az elfertőződés megelőzésére.

Emellett vizsgálatok szerint a propoliszt tartalmazó kenőcsök az 1-es típusú herpeszvírus okozta ajakherpesz, és a 2-es típusú herpeszvírus okozta genitális herpesz tüneteit is segíthetnek kezelni, és a gyógyulási időt is jelentősen lerövidíthetik. A propolisz továbbá nem csak a herpesz kezelésére alkalmazható sikeresen, hanem képes lehet mérsékelni a legtöbb ember szervezetében lappangó herpeszvírus mennyiségét is, valamint a herpesz jövőbeni kiújulásának kockázatát is jelentősen csökkentheti

Hogyan alkalmazzuk a propoliszt tartalmazó készítményeket?

A propoliszt számos vény nélkül kapható, természetes készítményben megtalálhatjuk. Panaszainktól és egyéni igényeinktől függően szerencsére ezek közül könnyedén megtalálhatjuk a nekünk megfelelőt gyógyszertárakban, illetve webshopokban. A Mannavita Gyógynövényes Propolisz Krém a propolisz mellett olyan gyógynövények kivonatait is tartalmazza, mint például a fekete nadálytő, a kurkuma, valamint a vadgesztenye. Elsősorban olyan panaszok esetén ajánlott, mint például a különböző sebek és bőrsérülések, az ekcéma, a visszerek, illetve az ízületi fájdalmak, így ha ezek valamelyikével van dolgunk, bátran próbáljuk ki. A megtisztított, száraz bőrfelületen elég csupán naponta kétszer alkalmazni bőrpanaszaink enyhítésére.

Mi tartsunk szem előtt a propolisz alkalmazását illetően?

A mézzel, valamint bizonyos méhészeti termékekkel szembeni allergia esetén hasonló reakciót tapasztalhatunk a propolisz alkalmazását követően, így használata ellenjavallt lehet. Asztma esetén szintén konzultáljunk orvosunkkal a propolisz biztonságosságát illetően! 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22179947/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26988443/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29287194/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26814058/

https://burnstrauma.biomedcentral.com/10

Fotó: Suraj Mali

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 848 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute