Vitaminok, Ásványok, Nyomelemek
Nyomtatás

Miért fontos szervezetünk számára a foszfor, és hogyan vihetünk be belőle eleget?

Kasa Henrietta
Találatok: 1863

A foszfor számos alapvető feladatot lát el szervezetünkben, mégis viszonylag kevés szó esik a fontosságáról. Tudjunk meg többet a szerepéről és leggazdagabb forrásairól! 

Foszforban gazdag gránátalma. Miért fontos szervezetünk számára a foszfor, és hogyan vihetünk be belőle eleget?

Mi az a foszfor?

A foszfor az egyik legbőségesebb ásványi anyag a szervezetben, mely számos alapvető testi funkció lebonyolításához szükséges. Szerencsére a változatos és egészséges, teljes értékű ételeken alapuló étrendnek köszönhetően képesek vagyunk fedezni szervezetünk foszforszükségletét, így a hiánybetegség kockázata viszonylag alacsony. Azonban az alkoholfüggőség, a cukorbetegség, vagy egyes gyógyszerek rendszeres alkalmazása előidézhetik a foszfor szintjének rendellenes csökkenését. Beszámolók szerint ritkán ugyan, de előfordulhat foszforfelesleg is, mely mögött például a túl alacsony kalciumbevitel, vagy akár vesebetegség is állhat. Mind a túl magas, mind pedig a túl alacsony foszforszint vezethet egészségügyi panaszok, vagy komolyabb betegségek kialakulásához. Ezek közé tartozik például az állandó fáradtság, az ízületi fájdalmak, illetve egyes szívbetegségek is.


Milyen kulcsfontosságú testi folyamatok lebonyolításához elengedhetetlen a foszfor?

Ugyan a foszforról sokkal kevesebb szó esik, mint például a kalciumról vagy a magnéziumról, fontossága nem elhanyagolható. Hogy miért elengedhetetlen a szervezetünk számára? A foszfor többek között:

Mely ételek gazdagok foszforban?

Szerencsére a legtöbb teljes értékű élelmiszer tartalmaz foszfort, így ha változatosan étkezünk, valószínű, hogy elegendőt viszünk be belőle. Kimutatták, hogy a fehérjében és kalciumban is gazdag ételek, mint például a tejtermékek jellemzően nagy mennyiségben tartalmaznak foszfort, de ezek mellett a következők is kiváló forrásnak bizonyulnak:

Igény szerint a foszfor bevitelére étrend-kiegészítőket is fogyaszthatunk, mint például a következők:

A foszfor és más kulcsfontosságú tápanyagok, köztük a vas és a kalcium felszívódását elősegíthetjük B-vitaminokban is gazdag virágpor, például Mannavita Nyers Vegyes Virágpor, valamint a D-vitamin, mint például a Mannavita Manna-D rendszeres bevitelével. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Foszforhiány, illetve foszforfelesleg gyanúja, valamint hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó tünetek esetén forduljunk orvoshoz! A foszfortúladagolás, vagy az esetleges gyógyszermellékhatások és szövődmények elkerülése érdekében ügyeljünk a változatos, természetes ételeken alapuló táplálkozásra.

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC4642415/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34112356/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22646125/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20093346/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15630224/

Fotó: Anna Nekrashevich

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.