A hasmenés gyakori okai - Közkedvelt élelmiszerek, amelyek hasmenést okozhatnak

Nem csak vírusok, baktériumok, vagy ételintolerancia okozhat hasmenést, hanem bizonyos ételek túlzott, vagy nem megfelelő fogyasztása is. Lássuk, mire érdemes odafigyelnünk! 

Hasmenéstől szenvedő nő. A hasmenés gyakori okai - Közkedvelt élelmiszerek, amelyek hasmenést okozhatnak

Hogy miért okoznak bizonyos ételek hasmenést?

A hasmenést kiváltó ételek és ételcsoportok egyénenként eltérőek lehetnek. A dobogósok közé tartoznak a tejtermékek, a fűszeres ételek és bizonyos zöldségek. Különböző ételintoleranciák esetén, mint például a gluténérzékenység, sokan tapasztalnak hasmenést az adott összetevőt tartalmazó étel elfogyasztását követően. Emellett gyakoriak a fájdalmas gyomorgörcsök, a puffadás, illetve bélgázok is. Az egyre gyakoribb ételallergiák szintén okozhatnak laza székletet, ám az ételintoleranciával ellentétében súlyosabb panaszok is jelentkezhetnek, mint például a bőrviszketés, a csalánkiütés, vagy a torokösszehúzódás. 

Az olyan betegségek, mint például a Crohn-betegség, a fekélyes vastagbélgyulladás, illetve a divertikulitisz is gyakran járnak hasmenéssel.

Klinikai kutatások szerint bizonyos ételek elfogyasztása hasmenést válthat ki azoknál az embereknél is, akik egyébként nem szenvednek ételintoleranciától vagy ételallergiától. Ezekért gyakran olyan élelmiszerek felelősek, melyek nagy mennyiségben tartalmaznak erőteljes fűszereket, mesterséges adalékanyagokat, mint például szintetikus édesítőszereket, vagy olajokat. Ezek irritálhatják a vastagbelet, ami hasmenéshez vezethet.

Lássuk melyek azok az ételek, amelyek a legnagyobb eséllyel válthatnak ki hasmenést!


1. Tej és tejtermékek

Gyakran a család több tagja is érzékeny lehet a tejben és tejtermékekben található laktózra. Mivel felnőttkori kialakulása sem ritka, ezért sokakban fel sem merül, hogy laktózintoleranciától szenvednek. A laktózintolerancia az jelenti, hogy szervezetünkben nincsenek meg azok az enzimek, amelyek képesek lebontani a tejtermékek bizonyos cukrait. A lebontás helyett ezért testünk igyekszik gyorsan eltávolítani azt, ezzel lazább székletet vagy akár hasmenést okozva.

2. Kávé, illetve koffeint tartalmazó italok és ételek

A kávéban, a teában és a csokoládéban is természetesen megtalálható, nootropikumként is ismert koffein stimulánsként hat egész szervezetünkre. A kávé azonban nem csak agyműködésünket serkenti fogyasztását követően, hanem bélmozgásunkat is, ezen hatása miatt pedig sokan fogyasztanak kávét a székrekedés csillapítására.

Vannak, akik tejtermékeket, illetve mesterséges édesítőszereket adnak kávéjukhoz, illetve fekete teájukhoz, ám ez tovább erősíti azok hashajtó hatását

Hogy mi a helyzet a koffeinmentes kávéval? Néhányunk számára ez is kiválthat hasmenést a benne található egyéb stimuláló vegyületek miatt.

3. Chilli paprika és más intenzív fűszerek

A fűszeres ételek fogyasztása a hasmenés egyik leggyakoribb oka. Ez kiváltképp igaz olyan fűszerek esetében, melyekhez szervezetünk nincs hozzászokva. Gondoljunk csak a chilli paprikára és a hazánkban is egyre népszerűbb curry fűszerkeverékek változataira. A chilliben is megtalálható kapszaicin nem csak a paprika csípős ízéért felelős. Klinikai kutatások beszámolói szerint míg a kapszaicin számos egészségügyi előnnyel járhat, például fájdalomcsillapítóként hathat ízületi panaszok esetén, ám erős gyomornyálkát irritáló hatással is bír. Emiatt nagyobb mennyiség elfogyasztása után sokan tapasztalnak hányingert, hányást, hasi fájdalmakat, és hasmenést is.

További ételek, amelyek egyes esetekben hasmenést okozhatnak

  1. Mesterséges édesítőszerek, mit például:
  1. Cukoralkoholok, mint például:
  • Xylitol
  • Szorbitol
  • Mannitol
  1. Fruktóz, vagyis gyümölcscukor
  2. Vöröshagyma
  3. Fokhagyma
  4. Keresztes virágú zöldségek, mint például:
  • Brokkoli
  • Karfiol
  1. Transz- és szaturált zsírokban gazdag gyorséttermi ételek
  2. Mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételek és italok
  3. Alkohol

Milyen készítményeket fogyasszunk hasmenés esetén?

Az irritáció csillapítására és a bélfal regenerálására kiváló választás a Mannavita Gránátalma Gyümölcslé, illetve a Mannavita Aloe Vera Ital. A Mannavita Colonum Béltisztító Por ezekkel egyidejűleg is alkalmazható. Összetevői között olyan jótékony hatóanyagok szerepelnek, mint például a psyllium, az L-glutamin, a gyömbér, illetve más egészségvédő gyógynövények és emésztőrendszert támogató probiotikumok, így fogyasztása kifejezetten ajánlott hasmenés esetén.

A fenti információk tájékoztató jellegűek. Ételintolerancia és ételallergia gyanúja esetén forduljunk szakemberhez, illetve kerüljük az irritációt kiváltó ételek fogyasztását.

Források:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12426943/

https://medlineplus.gov/condition/lactose-intolerance/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459168/

https://www.jnmjournal.org/journal/view.html

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 849 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute