A leggyakoribb cseppfertőzéssel terjedő betegségek megelőzése és kezelése

A megfázástól kezdve a mumpszon át az agyhártyagyulladásig szemügyre vesszük a leggyakoribb cseppfertőzéssel terjedő betegségeket és a legalapvetőbb tudnivalókat.

A leggyakoribb cseppfertőzéssel terjedő betegségek megelőzése és kezelése

A cseppfertőzéssel terjedő betegségekről röviden

A cseppfertőzéssel terjedő betegségek világszerte gyakoriak, és élete során szinte mindenki átesik ezeken, akár több alkalommal is. Legjellemzőbb okozóik lehetnek például vírusok, baktériumok és gombák is. Ezek a betegségek könnyen terjednek, hiszen amikor egy fertőzött beteg köhög, tüsszent vagy akár beszél, mikroszkopikus méretű, kórokozókkal teli cseppek kerülnek a levegőbe, melyekkel mások könnyen érintkeznek. 

Egyes cseppfertőzéssel terjedő betegségek, mint például a megfázás, rendkívül gyakoriak, és általában enyhe lefolyásúak, míg mások, mint például a tuberkulózis, ritkábbak, de súlyosabbak.


A cseppfertőzéssel terjedő betegségek főbb kockázati tényezői

Egyeseknél nagyobb valószínűséggel, és gyakrabban kapnak el cseppfertőzéssel terjedő betegségeket, mint mások. Az idősek, a kisgyermekek, valamint azok, akiknek legyengült az immunrendszere, vagy krónikus légúti betegségektől szenvednek, nagyobb kockázatnak vannak kitéve. A hidegebb idő beköszönte szintén jelentősen növeli a betegségek kialakulásának a kockázatát, ugyanis ilyenkor jellemzően több időt töltünk beltéren. Ez azért növeli a megbetegedések előfordulásának az esélyét, mert a kórokozók különösen könnyen terjednek a nagyobb tömeg és a kisebb személyes távolság miatt, például az iskolákban vagy a munkahelyeken, a bevásárlóközpontokban, illetve a tömegközlekedési eszközökön.

Melyek a leggyakoribb cseppfertőzéssel terjedő betegségek, és mit érdemes tudnunk ezekről?

1. Hörgőcskegyulladás

A bronchiolitis, vagy más néven hörgőcskegyulladás egy olyan légúti betegség, amely elsősorban csecsemőket és kisgyermekeket érint, és amelyet a tüdő hörgőcskéinek gyulladása jellemez. Fő okozója a légúti szinciciális vírus (RSV), amely közvetlenül a légúti váladékokkal, vagy a levegőben lévő cseppekkel való érintkezéssel terjed. A hörgőcskegyulladás lappangási ideje jellemzően 4-6 nap, jellemző tünetei pedig a köhögés, a zihálás, a légzési nehézségek, valamint esetenként a láz.

Megelőzése érdekében elengedhetetlen a higiéniára való odafigyelés, különösen a rendszeres kézmosás, illetve a fertőzött személlyel való érintkezés kerülése. A betegség általában 1-2 hétig tart, és szerencsére otthon is kezelhető, azonban komolyabb légzési nehézségek, valamint nehezen múló magas láz esetén javasolt orvoshoz fordulni.

A betegségről a következő cikkben olvashatunk bővebben: A hörgőcskegyulladás otthoni kezelése

2. Influenza

Az influenza egy rendkívül könnyen terjedő, a légzőrendszert érintő vírusos fertőzés, melynek kialakulásáért az influenzavírusok felelősek. Jellemzően a levegőben lévő, fertőzött cseppekkel, valamint a szennyezett felületekkel való érintkezés útján terjed. Lappangási ideje 1-4 nap, mely után olyan tünetek jelentkeznek, mint a láz, a köhögés, és a torokfájás. Az influenza minden korosztályt érinthet, ám főként az időseknél és a legyengült immunrendszerűeknél alakul ki. Az influenza elleni védőoltással és a megfelelő higiéniai szokások betartásával jelentősen csökkenthetjük a kockázatát. A gyógyszerészünk vagy orvosunk által javasolt antivirális készítményekkel, valamint C-vitamin és cink alkalmazásával jellemzően egy hét alatt kezelhető. 

Az influenzáról a következőkben bővebben is olvashatunk: 7 természetes módszer az influenza legyőzésére

3. Megfázás

A megfázás egy gyakori, a rhinovírusok okozta fertőzés, amely a felső légúti traktusban jelentkezik. A fertőzöttel való közvetlen érintkezés útján könnyen terjed, illetve a levegőben lévő cseppek is fertőznek. A megfázás lappangási ideje 1-3 nap, jellemző tünetei pedig az orrfolyás és a torokfájás. A megfázás minden korosztályt érinthet. A zsúfolt helyek és a szoros érintkezés kerülésével, valamint a rendszeres kézmosással csökkenthetjük a kockázatát. 

A kezelés elősegítésére számos természetes módszert bevethetünk, ide tartozik például a bíbor kasvirág vagy a fekete bodza alkalmazása. A gyógyulási idő jellemzően 7-10 nap, ám ha a tünetek ennél tovább fennállnak, vagy súlyosbodnak, forduljunk orvoshoz.

A megfázás kezeléséről bővebben: Fekete bodzával a megfázás tünetei ellen

Ajánlott termék felnőtteknek: Sambucol Fekete Bodza Immuno Forte

Ajánlott termék gyermekeknek: Sambucol Fekete Bodza Szirup Gyermekeknek

4. Szamárköhögés

A Bordetella pertussis baktérium okozta szamárköhögés egy rendkívül fertőző betegség, amelyet súlyos köhögési rohamok, valamint jellegzetes hangzású köhögés jellemez. A fertőzött cseppekkel való érintkezéssel könnyen elkapható.

A szamárköhögés lappangási ideje 7-10 nap, ám beszámolók szerint akár 21 nap is lehet. A teljes felépülés hetekig, vagy akár hónapokig is tarthat. A megelőzésben fontos szerepet játszik a védőoltás felvétele, hiszen a betegség főként a beoltatlan gyerekeket érinti. Kezelése jellemzően antibiotikumokkal történik, illetve gyakran alkalmaznak mézet vagy Manuka mézet az irritált torok megnyugtatására. A tünetek jelentkezésénél javasolt azonnal orvoshoz fordulni, különösen csecsemők esetében.

5. Tuberkulózis

A tuberkulózis egy rendkívül súlyos bakteriális fertőzés, amely elsősorban a tüdőt érinti. Megjelenéséért a Mycobacterium tuberculosis baktérium felelős, mely a levegőben lévő, köhögés vagy tüsszentés során kibocsátott cseppek útján terjed, és főként az immunhiányos személyekre jelent veszélyt.

Lappangási ideje 2-12 hét, melyet tartós köhögés, és gyakran súlyvesztés követ. A védőoltás felvételével, illetve a kitettség kockázatának csökkentésével elkerülhető a betegség. Kezelésére jellemzően hosszú távú, 6 hónapig, vagy annál tovább tartó antibiotikumkúrát alkalmaznak, melyet javasolt D-vitaminnal, valamint probiotikumokkal kiegészíteni.

Javasolt termék: Mannavita Manna-D

6. Agyhártyagyulladás

A meningitis, vagy agyhártyagyulladás az agyat és a gerincvelőt körülvevő hártyák gyulladása, amelyet különböző vírusok és baktériumok okozhatnak. A betegség a légúti és a torokváladékkal terjed, jellemző tünetei, mint a fejfájás, a láz, és a nyaki merevség pedig a 3-7 napos lappangási időt követően jelentkeznek. Közösségi környezetben magasabb a kockázata, ám bizonyos típusai ellen oltással védekezhetünk.

Az agyhártyagyulladást jellemzően antibiotikumokkal, vagy más vényköteles gyógyszerekkel kezelik, melyet kiegészíthetünk omega-3 zsírsavakkal a kezelés hatékonyságának fokozása érdekében. 

Javasolt termék: Mannavita MegaKrill

7. Kanyaró

A kanyaró egy rendkívül fertőző és súlyos lefolyású vírusos fertőzés, amely jellegzetes kiütéssel, lázzal és köhögéssel jár. Kialakulásáért a kanyaró vírus felelős, mely közvetlen érintkezéssel vagy cseppfertőzéssel terjed. A betegség jellemzően a kanyaró ellen be nem oltottaknál fordul elő. Lappangási ideje 10-14 nap, a kezelés pedig általában 7-10 napig tart az orvosunk utasításainak betartásával és az általa javasolt készítmények alkalmazásával. Kimutatták, hogy az A-vitamin pótlása jelentősen javíthatja a kezelés hatékonyságát, illetve segíthet a szövődmények megelőzésében, különösen gyermekeknél, illetve A-vitaminhiány fennállása esetén. 

8. Streptococcusos torokgyulladás

A Streptococcusos torokgyulladás egy, a Streptococcus baktériumok okozta bakteriális fertőzés, amelyet torokgyulladás és torokfájás jellemez, és leggyakrabban gyermekek és serdülők körében alakul ki. A baktériumok légúti cseppek útján terjednek, az első tünetek 2-5 nap lappangási idő után jelentkeznek. 

A megelőzés érdekében javasolt a fertőzött személyekkel való szoros érintkezés kerülése. Kezelése enyhébb esetekben vény nélkül kapható készítményekkel, valamint méz, Manuka méz és citrusok fogyasztásával, súlyosabb esetekben pedig antibiotikumokkal történik, és átlagosan 10 napig tart.

Javasolt termék: Melora Manuka Méz MGO 300+

9. Bárányhimlő

A bárányhimlő egy gyakori betegség, melyen a legtöbben már gyerekkorukban átesnek. Az egész testet borító, viszkető kiütések, illetve enyhe láz jellemzik, és könnyen fertőz. A bárányhimlő kialakulásáért a Varicella-zoster vírus felelős, mely közvetlen érintkezéssel, illetve a levegőben lévő cseppekkel terjed. A betegség lappangási ideje 10-21 nap. Megelőzésére felvehetünk védőoltást, kezelését illetően pedig jellemzően a tünetek enyhítése az elsődleges cél, melyre kalamin krémet, vagy más, orvosunk által javasolt készítményt is alkalmazhatunk.

Érdekes módon, miután valaki átesett a bárányhimlőn, valószínűtlen, hogy ismét bárányhimlős lesz. A vírus azonban inaktív állapotban a szervezetben marad, és a későbbiekben övsömörként újra aktiválódhat. Ez az újraaktiválódás nem egy második esetű bárányhimlő, hanem egy másik állapot, amelyet ugyanaz a vírus okoz.

10. Mumpsz

A mumpsz egy vírusos fertőzés, amely elsősorban a nyálmirigyek, azon belül pedig a fültőmirigyek fájdalmas duzzanatával, lázzal és fejfájással jár. Kialakulásáért a mumpsz vírus felelős, mely könnyen terjed nyállal és légúti váladékokkal. A mumpsz lappangási ideje 16-18 nap, lefolyása pedig körülbelül 10 nap. A kezelés kiegészítésére javasolt a gyulladáscsökkentő ételek és étrend-kiegészítők, például gyömbér fogyasztása. Megelőzése érdekében felvehetünk védőoltást. 

A fenti információk tájékoztató jellegűek! Hosszú ideig fennálló, nehezen szűnő, gyakran visszatérő, vagy súlyosbodó panaszok esetén forduljunk orvoshoz!

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK441959/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK459363/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC10324571/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK519008/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK441916/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK459360/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448068/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11869601/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK448191/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK534785/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK525997/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/NBK441912/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC8026097/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/PMC6589292/

Fotók a megjelenés sorrendjében:

Tima Miroshnichenko

Andrea Piacquadio

Valeria Boltneva

Yan Krukau

Általános táplálkozási és egészség tanácsadó, szakértő. Az Egyesült Királyságban, egészség tanácsadóként dolgozott a Holland & Barrett-nél és a Superdrug-nál.
Jelenleg Összesen 844 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute